Wiadomości

Marcin Banot wspinał się na wieżowiec w Buenos Aires. Został zatrzymany

Człowiek Pająk w koszulce reprezentacji Argentyny został zatrzymany przez służby ratownicze w czasie wspinaczki na 30-piętrowy wieżowiec Globant Tower w Buenos Aires. Tym mężczyzną jest Marcin Banot ze Świętochłowic, który regularnie wspina się na najwyższe kominy, wieżowce i wieże w całym świecie.

Policja w argentyńskim Buenos Aires zatrzymała we wtorek Polaka, wspinał się na 30-piętrowy wieżowiec w Buenos Aires bez zabezpieczenia. Służby ratownicze przejęły śmiałka na wysokości około 25. piętra i po założeniu uprzęży wciągnęły przez okno do środka.

Sensacyjne doniesienia z Argentyny mówiły o Człowieku Pająku, który w koszulce piłkarskiej reprezentacji Argentyny dosyć szybko pokonuje kolejne piętra drapacza chmur. Jeszcze wówczas nie było wiadomo, kim jest śmiałek. Teraz okazało się, że to słynny Marcin Banot, pseudonim BNT, który jest doskonale znany miłośnikom sportów ekstremalnych. Mieszka w Świętochłowicach i regularnie w mediach społecznościowych zamieszcza nagrania ze swoich wspinaczek na wieżowce, wieże i kominy.

Wieżowiec Globant Tower w Buenos Aires ma 125 metrów wysokości, a wspinacz został zatrzymany „niedługo przed dotarciem na szczyt”.

Zatrzymanym jest 36-letni polski influencer Marcin Banot – podały argentyńskie media, w tym stacja TN, portal Infobae oraz dzienniki „Pagina 12”, „El Cronista” i „La Nacion”. Według części mediów mężczyzna znany jest jako „Spider Man”.

Stacja TN przekazała, że Banot zamieścił na swoim kanale w jednej z sieci społecznościowych filmik, na którym widać go po zatrzymaniu przez policję, gdy siedzi w radiowozie zakuty w kajdanki.

Zobacz zdjęcia

Marci Banot zatrzymany na wieżowcu

Według źródeł portalu Infobae prokuratura wniosła o aresztowanie wspinacza pod zarzutem przestępstwa polegającego na naruszeniu miru domowego lub lokalu komercyjnego, za co grozi kara od sześciu miesięcy do dwóch lat więzienia.

Szef lokalnych władz miasta Buenos Aires Jorge Macri zapowiedział w serwisie X, że będzie wnioskował do wymiaru sprawiedliwości, aby nakazał wspinaczowi zapłacić za „całą operację” przeprowadzoną przez służby.

„El Cronista” przekazał, że Banot został wcześniej zatrzymany podczas wspinaczki bez zabezpieczeń i zezwolenia na 210-metrową Wieżę Montparnasse w Paryżu. Według dziennika w przeszłości wspiął się także m.in. na warszawski Hotel Marriott.

QUIZ Słowa po śląsku to językowe pułapki. Czy znasz znaczenie?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od śląskiej zołzy. Nie jest to polska złośliwa kobieta, tylko:
O przekraczaniu własnych granic. Kiedy sport ekstremalny staje się szaleństwem? DROGOWSKAZY
Źródło: Marcin Banot wspinał się na wieżowiec w Buenos Aires. Został zatrzymany