Zbrodniarz i kara

i

Autor: canva

Zbrodniarz i kara. Podcast Radio Supernova

2022-10-05 11:13

Podcast, w którym poznajemy historię największych zbrodniarzy świata. Zmienili oblicze naszego globu przez swoje decyzje, które bardzo często skutkowały wybuchem wojny światowej, lub wojny domowej.

Listen to "Zbrodniarz i kara" on Spreaker.

Studentka przez jego fobie straciła skórę. Czy jej oprawca jest niewinny?

Jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce. 23-letnia Katarzyna Zowada - studentka religioznawstwa, została zamordowana w latach 90 XX wieku. Po 24 latach padł wyrok. Jednak sprawa nie do końca jest zakończona. Okazuje się, że skazany mężczyzna, który zabił studentkę, może być... niewinny.

Listen on Spreaker.

11 letni Sebastian zamordowany w Sosnowcu! Co się dzieje z jego oprawcą?

Porwał i brutalnie zamordował jedenastoletniego chłopca. Sąd Okręgowy w Sosnowcu zdecydował o dożywociu dla Tomasza M. oskarżonego o zabójstwo Sebastiana z Katowic. Do wstrząsającej zbrodni doszło w maju 2021 roku, ale wyrok zapadł dopiero w połowie lutego tego roku. Jak doszło do tej potwornej zbrodni?

Listen on Spreaker.

Henryk Siwiak został ofarią ataków na World Trade Center? Jego zabójstwo nigdy nie zostało rozwiązane

Tuż przed północą 11 września 2001 roku Henryk Siwiak zabłądził na ulicy Befrod Stuyvesant na Brooklynie. Szedł do swojej nowej pracy. Niestety nie dotarł do niej. Co skłoniło zamachowca, żeby uderzyć akurat w Polaka? Jak skończyła się ta sprawa?

Listen on Spreaker.

Najmłodsza zabójczyni świata? Ta 13-latka mordowała z zimną krwią

Dzieci kojarzą się z niewinnością. Dzieci kojarzą się z naturalną pogodą ducha. Dzieci kojarzą się z... morderstwami? Ta opowieść wydarzyła się w Wielkiej Brytanii. Mary Bell, młoda 13-letnia dziewczynka okazała się najmłodszą w historii seryjną morderczynią. Co skłoniło dziecko do popełnienia aż tak dramatycznej zbrodni?

Listen on Spreaker.

Topiła dzieci i chowała je w beczkach! Historia, która wstrząsnęła całą Polską

Topiła noworodki, trzymała je w zamrażarce, a potem wsadziła ich ciała do beczki. Mija 13 lat od wyroku w jednej z najbardziej makabrycznych spraw XXI wieku, i niemal 20 lat od odkrycia, które wstrząsnęło całą Polską. Jak doszło do ohydnej zbrodni w Czerniejowie i czy sprawcy doczekali się wyroku?

Listen on Spreaker.

Krzysztof Olewnik - 20 lat od zabójstwa! Jak skończyła się najgłośniejsza sprawa XXI wieku?

To była ciepła noc z 26 na 27 października 2001 roku i jak się później okazało, najtragiczniejsza w życiu rodziny Olewników. W pięknym domu przy ul. Płockiej w Świerczynie koło Drobina trwała impreza. Tajemnicze porwanie, tortury, tragiczna śmierć i jak twierdzą specjaliście, zaniedbania ze strony służb prowadzących śledztwo. Mija 20 lat od zabójstwa Krzysztofa Olewnika i 22 lata od jego głośnego porwania.

Listen on Spreaker.

Selenka zamordowana przez własną matkę. Dlaczego zabiła swoją miesięczną córeczkę?

To była jedna z najgłośniejszych zbrodni ubiegłego roku. Miesięczna Selenka została zamordowana przez własną matkę. W nocy z soboty na niedzielę z 3 na 4 września 2022 roku w warszawskim Wilanowie 32-letnia Magdalena D.-M. zabiła swoją miesięczną córeczkę, a dodatkowo raniła swoich dwóch synów – 3-letniego Nataniela oraz 9-letniego Oliwiera. Jak doszło do tej zbrodni?

Listen on Spreaker.

Zabójstwo Pawła Adamowicza na scenie finału WOŚP. Co wiemy o napastniku?

Trwa 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest godzina 20:00. W Gdańsku jesteśmy świadkami Światełka do Nieba. Jednak świętowanie przerwał nagły, brutalny atak wymierzony w prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Jak doszło do tych wydarzeń? Dlaczego zamachowiec dostał się na scenę i czy poniósł karę? To specjalny odcinek podcastu Zbrodniarz i Kara na 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Listen on Spreaker.

Przyznał się do zabójstwa dziecka i poprosił policjantów... o hamburgera

Kiedy przyznał się do zabójstwa, poprosił policjantów o hamburgera na kolację. Następnie zjadł i opowiedział o zbrodni. Ujawnił szczegóły które mógł znać tylko morderca. Został oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem 10-letniej Kristiny. Zdaniem śledczych zamordował dziewczynkę, ponieważ był zakochany w jej matce. Jak było naprawdę? Przyjrzeliśmy się Jakubowi A. z Mrowin.

Listen on Spreaker.

Tajemnicza śmierć dwuletniej Hani. 23-letnia Dolores udusiła córkę?

Dwulatka z Bytomia została uduszona przez swoją własną matkę? Wyniki sekcji zwłok wykazały śmierć dziecka przez gwałtowne uduszenie. Czy 23-latka zrobiła to specjalnie? Dlaczego 1 grudnia 2022 roku doszło do makabrycznej zbrodni? Sprawdzimy to w dzisiejszym odcinku podcastu Zbrodniarz i Kara.

Listen on Spreaker.

Szymonek z Będzina zakatowany przez ojca. Przeszkadzał rodzicom?

Marzec 2010 roku. Dwóch nastoletnich chłopców spaceruje brzegiem stawu w Cieszynie. Nagle ich oczom ukazał się widok, na który nie byli przygotowani. W wodzie pływały małe zwłoki. Nastolatkowie zawiadomili policję. Okazało się, że to mały Szymonek, który nie umarł przez przypadek. Śledztwo przyniosło szokujące informacje!

Listen on Spreaker.

Mieli przywitać spokojnie Nowy Rok - wszyscy zginęli!

Nowy Rok to czas, w którym w przeszłości dochodziło do najstraszniejszych zbrodni. W najnowszym Podcaście "Zbrodniarz i kara" Kuba Adamiak i Damian Wilczyński opowiedzą o historiach, które zmroziły serca całej Polsce już pierwszego stycznia. W najnowszym podcaście m.in o "makabrycznym sylwestrze w Siedlcach", "morderstwie, które miało być samobójstwem" i "bratobójczej zbrodni za komputer".

Listen on Spreaker.

Te zbrodnie popełnili w Boże Narodzenie

Niemieccy okupanci mimo zapewnień wstrzymania walk w okresie bożonarodzeniowym działali ze zdwojoną siłą. Zabili mnóstwo polaków w trakcie II wojny światowej. W Sławnie Wielkopolskim sąsiadka przyszła do niego z opłatkiem, a 17-latek zadźgał ją nożem. W czasach PRL-u w Zrębinie zabili całą rodzinę. Rozjechali małego chłopca, a następnie zadźgali jego brata i bratową. Kazali przyrzec mieszkańcom na różaniec, że nikomu nic nie powiedzą. Jakie tajemnicze zbrodnie skrywa Boże Narodzenie?

Listen on Spreaker.

Kajetan P. zabił, poćwiartował i przewiózł zwłoki taksówką

Zabił, poćwiartował, taksówką przewiózł zwłoki w worku oraz w plecaku, podpalił mieszkanie, do którego je przywiózł, a po wszystkim uciekła za granicę. Zatrzymany dość szybko na Malcie, został przywieziony do kraju. Nigdy nie zaprzeczał, że popełnił tę zbrodnię. Kajetan P. postanowił zamordować, jeszcze nie mając wytypowanej ofiary.

Listen on Spreaker.

Tajemnica zniknięcia Katarzyny Wieczorek rozwiązana? Zaginęła ponad 20 lat temu!

Jeżeli Katarzyna Wieczorek z Kolna (woj. podlaskie) żyje, ma teraz 48 lat. Niestety, w czerwcu 2000 roku kobieta została najprawdopodobniej zamordowana przez własnego męża, Marka W. Czy ZMIELIŁ żonę w MASZYNCE do mięsa? Co wydarzyło się tego feralnego dnia? Te historie mogą rzucić nowe światło na kryminalną zagadkę sprzed ponad dwóch dekad.

Listen on Spreaker.

Co dzieje się dziś z matką zabitej małej Madzi z Sosnowca? Sprawdziliśmy!

Dramat małej Madzi odegrał się w Sosnowcu. Po kilku dniach poszukiwań, jej matka przyznała się w rozmowie z Detektywem Rutkowskim, że zabiła swoje kilkumiesięczne dziecko. Wcześniej w poszukiwania Madzi była zaangażowana cała Polska. Co się dzieje teraz z Katarzyną Waśniewską, nazwaną jedną z największych oszustek XXI wieku, oraz z jej mężem? Jak potoczyły się ich losy? Sprawdziliśmy to w podcaście Zbrodniarz i Kara!

Listen on Spreaker.

Rosmery i Fred West - morderczy duet małżonków, który wstrząsnął Wielką Brytanią!

Mordowali i gwałcili młode dziewczyny, w tym również własne dzieci. Frederick Walter West i Rosmery Pauline West stworzyli morderczy duet. Brytyjczycy wstrzymywali oddech po koniec lat 60 XX wieku. Jak doszło do tego, że małżeństwo zostało okrzyknięte brytyjskimi potworami? Jak rozwiązała się sprawa i co Rosmery i Fred West robią teraz?

Listen on Spreaker.

Fidel Castro i jego krwawa rewolucja. Ilu zbrodni naprawdę dopuścił się kubański dyktator?

Kubański rewolucjonista, polityk, dyktator, I sekretarz Komunistycznej Partii Kuby. Jedyny kubańczyk w randze marszałka. Dla jednych bohater, a dla innych morderca i zbrodniarz wojenny. Mija właśnie 6 lat od śmierci Fidala Castro. Kim był i jakich zbrodni się dopuścił?

Listen on Spreaker.

Józef Cyppek - Rzeźnik z Niebuszewa, który HANDLOWAŁ ludzkim mięsem!

Józef Cyppek pracował na kolei, ale podejrzewano go o... handel ludzkim mięsem na pobliskim targowisku. Ile dokładnie osób zamordował? Skąd wzięła się w nim tak ogromna żądza mordu? Posłuchaj przerażającą historię Rzeźnika z Niebuszewa!

Listen on Spreaker.

Ted Bundy uwielbiał zabijać. Mordowanie kobiet było dla niego jak narkotyk

Ted Bundy porównywał mordowanie kobiet do uzależnienia od narkotyków - opisywał chęć zabicia jako "chemiczną falę, która przemykała przez jego mózg". Zabił 30 dziewcząt przy użyciu tępego narzędzia. Czasami przez uduszenie.

Listen on Spreaker.

Zdzisław Marchwicki atakował we mgle. Zawsze znikał z miejsca zbrodni jak kamfora

Pierwszą ofiarą była Anna M. Jej ciało znaleziono w listopadzie 1966 roku w Dąbrówce małej na Śląsku. Zginęła od ciosów w głowę tępym narzędziem. Sprawca ją ogłuszył, zabrał w ustronne miejsce i zabił. Uda ofiary były rozchylone a narządy płciowe odsłonięte. Co ciekawe, śledczy nie stwierdzili gwałtu. Obrażenia wskazywały na manipulacje seksualne o cecach perwersyjnych. Rzeczy osobiste były porozrzucane po okolicy.

Listen on Spreaker.

Poznaj 5 najbardziej NAWIEDZONYCH miejsc w Polsce!

Wielbiciele horrorów uwielbiają spacerować po miejscach, które mogą być nawiedzone. Warto wspomnieć, że przez parę lat, triumfy świętowała aplikacja Randonautica, która podobno pomaga odnaleźć nawiedzone miejsca. Dla wszystkich fanów, którzy kochają dreszczyk emocji, przygotowaliśmy ranking najbardziej nawiedzonych miejsc w Polsce. To specjalne wydanie podcastu Zbrodniarz i Kara na Halloween

Listen on Spreaker.

Przebywanie z nim sprawiało mi przyjemność. Kochałem go, opiekowałem się nim - Mariusz Trynkiewicz

Od momentu popełnienia zbrodni przez Mariusza Trynkiewicza minęło właśnie 35 lat. W ciągu kilku tygodni zabił czterech nastoletnich chłopców. Było ciepłe lato 1988 roku.MariuszTrynkiewicz opuścił zakład karny na mocy amnestii. Jego kara została zmieniona na 25 lat więzienia. Co się dzieje teraz z Trynkiewiczem?

Listen on Spreaker.

Żołnierze kazali osobom wyjść z domów pod groźbą wrzucenia granatów do środka. Rosyjska rzeź w Ukrainie

Zbrodnie wojenne, w tym gwałty, tortury, egzekucje i przetrzymywanie dzieci, zostały popełnione przez Rosję na terenach okupowanych przez nią na Ukrainie, powiedział w piątek szef organu śledczego upoważnionego przez ONZ

Listen on Spreaker.

Nigdy nie chciał wolności. Chciał śmierci dla siebie - Jeffrey Dahmer

Jeffrey urodził się w Milwaukee w stanie Wisconsin 21 maja 1960 roku. Matka była hipohondryczką. Wymyślała sobie choroby, ponieważ chciała zwrócić uwagę męża. Ojciec był pracoholikiem, który nie miał czasu dla rodziny. Dahmer znalazł sobie hobby. Wygrzebywał kości zwierząt z Ziemii i wrzucał do wiadra. Miał młodszego brata Dawida. Po rozwodzie rodziców zamieszkał sam i zaczął sięgać po alkohol i narkotyki. Nie miał przyjaciół. W trakcie zażywania narkotyków odkrył, że jest gejem

Listen on Spreaker. Listen to "Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi - Mao Zedong [ZBRODNIARZ I KARA]" on Spreaker.

Bomba atomowa jest papierowym tygrysem, którego reakcyjne Stany Zjednoczone używają do zastraszenia ludzi - Mao Zedong

W 1911 roku upada cesarstwo Chińskie. Po 2000 lat, dynastia zostaje obalona przez lud. Następuje dekada przemocy i anarchii. Na przełomie 19 i 20 wieku, Chiny pogrążają się w panującym kryzysie. NIe pozwala to na debatę i krytykę. Władzy można przeciwstawić się tylko rewolucja. Z ruin cesarstwa wyłaniają się dwa obozy. Nacjonalistyczny i komunistyczny. Obie grupy twierdzą, że występują w imieniu 6 milionów chłopów. Te dwie ścierające się ideologię spustoszy Chiny. Jak Mao Zedong dotarł na szczyt władzy?

Miał romans z czeską aktorką. Przez Hitlera ta miłość nie przetrwała - Joseph Goebbels

Ten człowiek nie musi udawać posłuszności. Jest jednym z wielu ludzi Furera. Twórcą mitu, któremu sam uległ. Do tej pory Joseph Goebbels był bezrobotny. Jednak odnalazł osobę, którą otoczył kultem. Wierzył w nią. Ten człowiek staje się dla niego mesjaszem. Mowa oczywiście o Adolfie Hitlerze. Podrzędny członek społeczeństwa, staje się podżegaczem i człowiekiem Hitlera na wysokim stanowisku. Ona, prawdziwa dama. On jedyne w swoim rodzaju zjawisko w narodowym socjalizmie. Razem mieli wszystko. Tworzyli idealne małżeństwo. Jednak prawda o życiu prywatnym Josepha Goebbelsa i jego żony wyglądała zgoła inaczej.

Listen to "Miał romans z czeską aktorką. Przez Hitlera ta miłość nie przetrwała - Joseph Goebbels [ZBRODNIARZ I KARA]" on Spreaker.

Był katowany przez ojca, więc zemścił się zabijając? Józef Stalin - największy zbrodniarz wojenny?

Listopad rok 1991. Po załamaniu się komunizmu, powraca wolność w Moskwie i całym kraju. W 40 lat po śmierci, Stalin wciąż żyje w sercach i umysłach Rosjan. Stworzony przez niego mit jest tak potężny, że są ludzie którzy mogą zamienić wolność, na jego dyktaturę. Stalinowska technika manipulowania ludźmi była skuteczna. Jej korzenie tkwiły w rewolucji Bolszewickiej 1917 roku. Kontrola środków masowego przekazu to klucz do sukcesu. Lenin obiecuje chłopom ziemie, robotnikom fabryki a wszystkim raj na ziemi. W swoim przesłaniu Lenin powtarza hasła wszystkich rewolucji:Na pohybel tym którzy tuczą się kosztem innych. Malkontentom. Robotnicy łączcie się w walce. To Was wzywamy W 1924 roku umiera Lenin. Władzę przejmuje Stalin. Teraz on musi znaleźć sposób, aby zdobyć serca i umysły mieszkańców ZSRR. Od tej pory nikt nie będzie miał prawa krytykować jego polityki. Jedynie Stalin jest w stanie poprowadzić naród ku chwale. Stworzy kolosalną iluzję.

Listen to "Był katowany przez ojca, więc zemścił się zabijajćącludzi? Józef Stalin - największy zbroniarz wojenny? [ZBRODNIARZ I KARA]" on Spreaker.

Osama Bin Laden, człowiek który zmienił oblicze świata.

Przez kilkanaście lat nieuchwytny terrorysta, który rządził Al-Kaidą. Stworzył najniebezpieczniejszą organizację, przez którą chciał rządzić nie tylko Stanami Zjednoczonymi, ale także osobami, które nie są tego samego wyznania. Kim był Osama Bin Laden?

Listen to "Przez kilkanaście lat nieuchwytny terrorysta, twórca naniebezpieczniejszej organizacji Al-Kaidy - Osama Bin Laden [Zbrodniarz i kara]" on Spreaker.

Adolf Hitler. Przez niego Europa wygląda inaczej, a on sam stał się obiektem strachu wszystkich obywateli globu ziemskiego.

Przez swoje chore ambicje i chęć stworzenia rasy aryjskiej wywołał drugą wojnę światową. Dzisiaj poznamy historię człowieka, który zmienił oblicze świata. Kim był Adolf Hitler? Posłuchaj podcastu.

Listen to "Przez niego Europa wygląda inaczej, a on sam stał się obiektem strachu - Adolf Hitler [Zbrodniarz i kara]" on Spreaker.