porozumienie

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Po 18 latach sprawa dróg, po kopalni, wyjaśniona

2024-04-05 12:00

Droga Rutki-Bis łączyła północną część gminy Kleczew z Budzisławiem. Tam znajduje się zbiornik i została wybudowana droga, która od Roztoki wpinała się w ulicę Rutki w Kleczewie. Mieszkańcy domagali się od zawsze odtworzenia tej drogi. Ona skraca nieco drogę do Kleczewa. Teraz w końcu sprawa zostanie uregulowana.

Po osiemnastu latach negocjacji Powiatu Konińskiego i Gminy Kleczew z PAK KWB Konin, w końcu jest porozumienie. Wyjaśnione zostały sprawy, dotyczące dróg na terenie, który kiedyś był zajmowany przez kopalnię. Drogi od ulicy Toruńskiej, do drogi wojewódzkiej 263 i do ronda w Kleczewie, zmienią właściciela.

Kopalnia, tutaj, zobowiązała się dokonać remontu, tych dwóch odcinków dróg i po wykonaniu remontu, zostanie to przekazane na majątek powiatu i na majątek gminy, za symboliczną opłatą powiatu.

Powiedział nam Starosta Koniński, Stanisław Bielik i dodał, że kopalnia na naprawę ulicy Rutki Bis, wyda około milion siedemset tysięcy złotych. Z kolei naprawa pozostałych dwóch odcinków szacowana jest na około trzy miliony.

Według zapewnień kopalni, oni wchodzą na tą drogę, na Rutki, będą ją budować w lipcu. Za moment będziemy mieć nowe dwie drogi, które prowadzą do Kleczewa. Droga między rondami, będzie drogą wojewódzką, kończy się remont. Droga powiatowa w przyszłości, po wykonaniu remontu przez kopalnię, również będzie z doskonałą nawierzchnią.

Powiedział nam burmistrz Kleczewa, Mariusz Musiałowski i dodał, że odtworzona droga będzie wykonana z kruszywa, nie będzie to droga asfaltowa. W razie potrzeby będzie uzupełniana i równana.