alergia

i

Autor: canva.com

ALERGIA

Jak radzić sobie z wiosenną alergią? Dzięki tym sposobom poczujesz ulgę

2024-04-17 13:10

Wiosna to piękna pora roku, jednak potrafi być uprzykrzająca dla alergików. Pylenie traw, drzew i krzewów może przynosić takie objawy jak kaszel, katar, ból i pieczenie oczu, a nawet na ciele może pojawić się niechciana wysypka. Jak temu zaradzić? Te domowe sposoby mogą przynieść ulgę!

Wiosna to czas kwitnienia, odrodzenia natury i… niestety dla niektórych, także czas alergii. Wraz z powrotem ciepłych dni, pyłki roślin rozprzestrzeniają się w powietrzu, wywołując u wielu osób nieprzyjemne objawy alergiczne. Dla tych, którzy cierpią na alergie pyłkowe, wiosna może stać się czasem udręki, ale istnieją sposoby radzenia sobie z tym problemem i cieszenia się pięknem tej pory roku. Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z alergią jest zrozumienie, na co dokładnie reaguje twój organizm. Pyłki roślin mogą być różnorodne i pochodzić od drzew, traw, chwastów czy kwiatów. Dlatego ważne jest zidentyfikowanie głównego uczulającego alergenu. W tym celu niezbędna będzie oczywiście wizyta u specjalisty. Dermatolog lub lekarz pierwszego kontaktu z pewnością postawią właściwą diagnozę i będą wiedzieli najlepiej, jakie lekarstwa i maści przypisać.

ZOBACZ TAKŻE: Co pyli w kwietniu 2024? Zobacz dokładny kalendarz pylenia

Rafał Maserak OSTRO o Dagmarze: NIE CHCE SIĘ ROZWIJAĆ

Co pomaga na alergię na pyłki? Domowe sposoby

Jak radzić sobie z alergią na pyłki? Chociaż nie możemy kontrolować poziomu pyłków na zewnątrz, możemy ograniczyć ich ilość w naszym otoczeniu wewnętrznym. Regularne oczyszczanie domu, szczególnie podłóg i mebli, pomoże zredukować ilość alergenów w powietrzu. Pomocna może okazać się również klimatyzacja z filtrem przeciwpyłkowym, bądź oczyszczacz powietrza, który również może przynieść ulgę. Kolejnym "domowym sposobem" na walkę z alergią jest zimna woda. Chłodny prysznic, zimny kompres lub wilgotna szmatka może przynieść ulgę skórze, która cierpi z powodu alergii. Takie okłady zatrzymają obrzęk, złagodzą swędzenie i spowolnią postęp wysypki na ciele. Pomocne w alergii będzie również zamykanie okien samochodu i domu, zwłaszcza w czasie, gdy wiatr jest silny. Noszenie okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz również może zapobiec dostawaniu się pyłków do oczu, dlatego warto mieć je przy sobie. Wiosną ważne jest również by pić wapno, suplementować witaminę C oraz D i zdrowo się odżywiać.