Duże ochłodzenie i fale ekstremalnych upałów do 45 stopni! Pogoda staje na głowie!

i

Autor: Canva/ FB Severe Weather Europe

Duże ochłodzenie i fale ekstremalnych upałów do 45 stopni! Pogoda staje na głowie!

2021-07-29 9:12

Ekstremalne upały nawet do 45 stopni Celsjusza są możliwe we wschodniej i południowo-wschodniej Europie. Po drugiej stronie kontynentu będzie za to spore ochłodzenie! Pogoda w tym roku nie pierwszy raz nas zaskakuje, a tegoroczne lato obfituje w ekstrema. Na co mogą szykować się Polacy? Polska będzie niemal pośrodku dwóch ekstremalnie różnych frontów.

Ekstremalne upały powoli już przestają zaskakiwać Europejczyków w ostatnich latach. Zaczynamy przyzwyczajać się do wysokich temperatur i tego, że z roku na rok termometry wskazują coraz więcej kresek. Jednak do takich warunków jakie czekają nas za niedługo trudno będzie się dopasować. We wschodniej i południowo-wschodniej Europie temperatura dochodzić będzie nawet do 45 stopni Celsjusza! Ekstremalny upał i żar lejący się z nieba na Bałkanach to nic! Po drugiej stronie kontynentu mieszkańców czeka duże ochłodzenie! Temperatury jak z późnej jesieni do Europy Zachodniej sprowadzi niż skandynawski! Pogoda staje na głowie! Mało tego, aura nad naszym kontynetem za chwilę może stać się jeszcze bardziej dynamiczna niż dotychczas, a to za sprawą nietypowej sytuacji synoptycznej. Polska będzie niemal pośrodku dwóch różnych frontów. Czego możemy się spodziewać po pogodzie?

Spis treści

  1. Duże ochłodzenie w Europie Zachodniej
  2. Ekstremalne upały na Bałkanach. Piekło na Ziemi!
  3. To skrajnie niebezpieczna pogoda
  4. Jaka pogoda w Polsce?

Duże ochłodzenie w Europie Zachodniej

Jesienne temperatury w środku lata nad Europę Zachodnią sprowadził niż skandynawski. Zgromadzone zimne powietrze wspomaga się wyżem, który znajduje się nad Oceanem Atlantyckim i wspólnie wprowadzają nad tę część kontynentu bardzo niskie temperatury jak na lipiec. Już niebawem np. Irlandię czeka spore ochłodzenie, a termometry nie wskażą więcej niż 16-19 stopni. Dodatkowo, prognozowane porywy wiatru i opady deszczu tylko nasilą poczucie chłodu.

Spora różnica temperatur czeka także Francuzów. Co prawda, im dalej na wschód i południe tym termometry wskażą więcej, ale Francja będzie mogła odetchnąć od ostatnim ekstremalnych upałów. W zeszłym tygodniu w tym kraju strach było wychodzić z domu, bo termometry wskazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Teraz nie będzie więcej niż 22 stopni w Paryżu i kilka kresek więcej, bo 25 na południowych wschodzie Francji.

Ekstremalne upały na Bałkanach. Piekło na Ziemi!

Gdy Irlandczycy będą szykować swetry, kurtki i parasole to mieszkańcy Bałkanów będą tonąć w żarze lejącym się z nieba. Nad wschodnią i południową wschodnią część Europy napłyną największe w tym roku upały. Zagrożone kraje to:

  • Grecja
  • Bułgaria
  • wschodnia część Włoch
  • Macedonia Północnej
  • Czarnogóra
  • Albania

Tam słupki rtęci pokażą niewyobrażalne wyższe wartości! Nawet 42–45 st. Celsjusza! Mieszkańcy tego regionu nie odetchną nawet w nocy… Prognozowane najniższe temperatury to 25 stopni w nocy.

To skrajnie niebezpieczna pogoda

Meteorolodzy nie bez powodu obawiają się, że fala ekstremalnych upałów doprowadzi do pogłębienia się suszy, a co gorsza wybuchu rozległych i trudnych do opanowania pożarów. Takie w czerwcu nawiedziły Kanadę. Tam z powodu wysokich temperatur zmarło ponad 100 osób. Za to w czerwcu i lipcu upały były powodem pożarów w Rosji w rejonie Syberii.

Jaka pogoda w Polsce?

Polska znajdzie się w samym środku nietypowych mas powietrza! Trudno więc oszacować jaka pogoda będzie występować w najbliższych dniach. Możliwe, że będzie podobnie jak w całej Europie. W zachodniej części temperatury będą niższe niż w na wschodzie i południowych wschodzie naszego kraju. IMGW przygotowało prognozę na kilkanaście dni do przodu. Nagranie można obejrzeć poniżej:

Samochód stoczył się i zmiażdżył piękną druhnę OSP o koło traktora.
Źródło: Duże ochłodzenie i fale ekstremalnych upałów do 45 stopni! Pogoda staje na głowie!