Czarne złoto na wagę złota. Dlaczego w Polsca brakuje węgla?

i

Autor: Super Ring - Artur Jarząbek Czarne złoto na wagę złota. Dlaczego w Polsca brakuje węgla?

Czarne złoto na wagę złota. Dlaczego w Polsca brakuje węgla?

2022-10-21 12:54

Od 4 do 6 mln, tyle ton węgla może wg branży zabraknąć w Polsce, przy czym ok. 2,5 mln ton to brak w sektorze opałowym. Czy w takim razie ciepło stanie się tej zimy towarem luksusowym i dlaczego w kraju “leżącym na węglu” mowa o jego niedoborach? O tym w programie Super Ring rozmawiali poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

Eksperci z branży energetycznej nie mają wątpliwości, to będzie bardzo trudna zima. Wszystko przez możliwy niedobór węgla. I mowa tu nie tylko o odbiorcach prywatnych ale też o elektrowniach i ciepłowniach. Wg różnych szacunków, tej zimy w Polsce może zabraknąć od 4 do 6 milionów ton węgla. Jak jednak zapewniał w programie Super Ring poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda, w Polsce węgla wystarczy dla wszystkich choć sytuacja jest trudna:

- Jestem przekonany że tego ciepła nie zabraknie ale to nie znaczy, że nie musimy podjąć wysiłku na rzecz oszczędności, na rzecz lepszego wykorzystania tej energii.

Zupełnie inne zdanie w tym temacie ma Krzysztof Bosak. Poseł Konfederacji zarzucał partii rządzącej błędy i zbytnią uległość Unii Europejskiej w sprawie energetyki:

- Rząd PiS-u nie protestował kiedy Unia Europejska dopuściła na wielką skalę import węgla z Rosji który robił tanią konkurencję polskim kopalniom. Kolejnym błędem było wprowadzenie o kilka miesięcy wcześniej niż Unia Europejska embarga na rosyjski węgiel i pozostawienie już opłaconego węgla po stronie białoruskiej czy rosyjskiej.

- Panu posłowi łatwo przychodzi oskarżanie i rzucanie nieprawdziwych odnośnie importu węgla i sytuacji - odpowiadał poseł Adam Gawęda. Jak mówił - Polska, tak samo jak inne kraje Unii Europejskiej są poddane tym samym rygorom prawnym. Nieprawdą więc jest, że nie podejmowaliśmy prób i działań ograniczających import węgla z Rosji.

- Przestańcie z Unią negocjować - stwierdził poseł Konfederacji.

Całą rozmowę o sytuacji na rynku energii w Polsce możecie obejrzeć tutaj:

“Czarne złoto” na wagę złota. Dlaczego w Polsca brakuje węgla?