Ceny węgla w październiku 2022 biją prawdziwe rekordy. Nie dość, że za węgiel kamienny (ekogroszek, orzech czy groszek) trzeba już zapłacić nawet 4 tysiące złotych za tonę, to wciąż bardzo trudno go dostać. W Polsce mówi się o prawdziwym kryzysie energetycznym! W związku z brakami w dostępie do podstawowego surowca opałowego kopalnie należące do Grupy PGE, oczywiście za zgodą polskiego rządu, rozpoczęły sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Zakup surowca jest możliwy dzięki wrześniowej zmianie przepisów, a zainteresowani obywatele mogą zamawiać go z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie. Ceny zaczynają się od... 155 złotych za tonę, co stanowi wielką różnicę w porównaniu do o kilkadziesiąt razy droższego węgla kamiennego. Eksperci wskazują jednak, że nie jest to wcale taka atrakcyjna oferta, jak mogłoby się wydawać.
Zobacz też: Dodatek na prąd 2022 - WNIOSEK. Jak i gdzie złożyć?
Węgiel brunatny a kamienny
Można by pomyśleć, że dopuszczony do obrotu węgiel brunatny to bardzo kusząca alternatywa dla osiągającego horrendalne wartości węgla kamiennego, jednak, jak zapewniają eksperci, nic bardziej mylnego. Węgiel brunatny nie nadaje się do spalania we wszystkich typach pieców węglowych, jest dużo bardziej wilgotny i zawiera więcej siarki niż węgiel kamienny. To właśnie z tego powodu sprzedaż węgla brunatnego była zakazana od dwóch lat. Węgiel brunatny jest po prostu jakościowo znacznie gorszym surowcem niż obecnie trudny do zdobycia węgiel kamienny.
Węgiel brunatny - cena za tonę 2022
Ceny za tonę węgla brunatnego są inne w kopalni w Bełchatowie i inne w kopalni w Turowie. W Turowie cena tony węgla brunatnego bez akcyzy waha się od 266 do 494,46 złotych, natomiast w Bełchatowie za tonę trzeba zapłacić od 155,70 do 305,56 złotych. Zamówienia można składać pod numerami telefonów zamieszczonymi na stronach kopalni.