burza

i

Autor: pixabay.com

Burze i tornada? Nadchodzi dynamiczna zmiana pogody w Polsce!

2022-05-20 8:30

Nadchodzi niebezpieczne załamanie pogody, a eksperci ostrzegają przed atmosferycznymi zagrożeniami. W najbliższą noc z piątku na sobotę 20-21 maja, prognozowane są intensywne opady deszczu, burze, a nawet niewykluczone są tornada. To najgroźniejszy incydent burzowy tego roku? Sprawdźcie szczegóły.

Maj to piękny miesiąc, który kojarzy się wszystkim z pachnącym bzem, kwitnącymi kasztanami, a także pierwszymi podmuchami lata. Mimo to zawsze co roku w okolicach połowy miesiąca, pogoda zaczyna płatać figle, a to wszystko przez Zimnych Ogrodników i Zimną Zośkę. Tak było również w tym roku, kiedy na własnej skórze poczuliśmy powiew chłodniejszego powietrza, a momentami nawet przymrozki. Po Zimnej Zośce wyszło słońce, pojawiła się wyższa temperatura, jednak pogoda nie będzie nas zbyt długo rozpieszczać. Nadchodzi doba z bardzo niestabilną pogodą, ponieważ nad Polską będą szalały burze i nawałnice. W których częściach kraju będzie najgorzej?

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie jest burza? Mapa i radar burzowy online

Sonda
Czy boisz się burzy?

Zmiana pogody w maju 2022 - prognoza pogody

Do Polski nadchodzą burze i nawałnice, które spodziewane są w nocy z soboty na niedzielę 20-21 maja. Burze będą występować praktycznie w całym kraju i choć najgroźniej zapowiada się właśnie noc, to w niektórych częściach kraju może zagrzmieć już w godzinach popołudniowych. Rozwój burz w tych godzinach możliwy jest na zachodzie, południu i północy Polski.

Jak informują Polscy Łowcy Burz:

W nocy z piątku na sobotę czeka nas dynamiczna pogoda. Możliwa jest linia szkwału z bow echo, która będzie przemieszczać się z zachodu na wschód Polski. Dodatkowo pojawią się superkomórki burzowe. Największym zagrożeniem będzie silny wiatru w porywach do ok. 100 km/h, intensywne opady deszczu do ok. 30-40 mm. Nie można wykluczyć opadów gradu ale również i tornad.

Do alertu została dołączona także grafika, na której widać najbardziej zagrożone obszary Polski. Stopień 2 zagrożenia zostaje wydany dla obszaru zachodniej, południowo-zachodniej i częściowo centralnej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów intensywnego deszczu i gradu, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych. Na stronie lowcyburz.pl czytamy także, że stopień 1 zagrożenia, zostaje wydany dla północnej i wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru, w mniejszym stopniu gradu i trąb powietrznych.

ZOBACZ TAKŻE: Urlop menstruacyjny w Polsce 2022 - czy kobiety mogą wziąć wolne w pracy?

Szybkie Pytania - Muniek Staszczyk