kalendarz

i

Autor: pixabay.com

Boże Ciało 2023 - DATA. Czy jest wtedy wolne od pracy i szkoły?

2023-06-07 8:43

Boże Ciało to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu dla wiernych z kościoła katolickiego. Dzień ten obchodzi się zawsze w czwartek, dlatego data jest ruchoma. Kiedy w 2022 roku wypada Boże Ciało? Czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły? Sprawdźcie szczegóły.

Boże Ciało 2023 - kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy oraz szkoły? Takie pytania rodzą się w głowie niejednej osoby, dlatego spieszymy z odpowiedzią. Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt dla katolików, a także potoczna i skrócona nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Choć święto nie ma stałej daty, to jednak co roku obchodzi się ten dzień w czwartek. Warto również wiedzieć, że Boże Ciało wypada 60 dni po Wielkanocy, a także w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej pomiędzy 21 maja, a 24 czerwca.

ZOBACZ TAKŻE: Boże Ciało 2023 - pogoda. Jaka prognoza na długi weekend?

Charakterystyczną tradycją dla obchodów Bożego Ciała są procesje ulicami miast, które prowadzą do czterech ołtarzy i są odwołaniem do czterech Ewangelii. Każdy ołtarz przyozdobiony jest kwiatami, a dodatkowo pojawiają się na nich gałązki brzozy. Podczas procesji przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, dziewczynki w komunijnych albach sypią kwiaty, a chłopcy niosą różaniec. 

Karkówka czy kiełbasa z grilla? Majówka okiem Polaków #EwelinaPyta

Boże Ciało 2023 - DATA

Kiedy jest Boże Ciało w 2023 roku? Data nie jest żadną tajemnicą. W tym roku święto wypada w czwartek 8 czerwca. Tego dnia będą organizowane uroczystości w kościołach, a także procesje ulicami miast.

ZOBACZ TAKŻE: Boże Ciało 2023 - co symbolizują gałązki brzozy przy ołtarzach? To nie tylko tradycja!

Boże Ciało 2023 wolne od pracy

Czy w Boże Ciało jest wolne od pracy i od szkoły? Mamy dla Was dobrą wiadomość. Boże Ciało to zawsze dzień ustawowo wolny. Oznacza to, że w czwartek 8 czerwca 2023 roku będziemy mogli odpocząć. Natomiast jeśli chcecie wydłużyć sobie weekend, zaplanujcie sobie wolne również następnego dnia, czyli w piątek 9 czerwca.

Boże Ciało 2023 - czy są otwarte sklepy?

Czy są otwarte sklepy w Boże Ciało? Oczywiście odpowiedź jest prosta - nie. Sklepy w Boże Ciało są zamknięte. Wyjątek mogą stanowić prywatne sklepiki osiedlowe.

QUIZ. Jak dobrze znasz polskie zwyczaje i tradycje? Mniej niż 7 punktów to wstyd

Pytanie 1 z 10
Co symbolizował zapalany ogień przy drogach podczas Dziadów?