pogoda

i

Autor: pixabay.com

Zimna Zośka 2022 - DATA. Kiedy jest, co oznacza i jaka będzie pogoda?

2022-05-17 9:13

Maj to wiosenny miesiąc, w którym przyroda na całego budzi się do życia, a w dodatku możemy odczuć nawet pierwsze podmuchy lata. Jednak jak to w przypadku majowej pogody bywa, lubi płatać figle szczególnie podczas tak zwanej Zimnej Zośki. Kiedy jest ten dzień i co oznacza? Jaka będzie wtedy pogoda? Szczegóły znajdziecie poniżej.

Spis treści

 1. Zimna Zośka 2022 - DATA
 2. Zimna Zośka 2022 - POGODA
 3. Zimna Zośka 2022 - PRZYSŁOWIA
 4. Pogoda dla alergików.

Zimna Zośka 2022 - kiedy jest, co oznacza i jaka będzie pogoda? Takie pytania pojawiają się w głowie niejednej osoby. Po szarej, ponurej i chłodnej zimie, każdy z niecierpliwością czekał na wiosenne ciepłe dni. Tegoroczny maj rozpieszcza nas na całego, ponieważ nie dość że na niebie pojawia się dużo słońca, to jeszcze temperatura za oknem sprawia, że mamy więcej energii. Niektóre osoby podczas majówki musnęły się słońcem, a grube swetry i kurtki schowali głęboko w szafie. Niestety wielkimi krokami zbliża się Zimna Zośka, podczas której pogoda płata figle. O co chodzi? Zimna Zośka to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy. Nazywane jest też Zimnymi Ogrodnikami i wypada zawsze w połowie maja. W tym czasie można odczuć na własnej skórze jak zimne powietrze z obszarów polarnych dociera do Polski. Jak będzie w tym roku?

Masters (Szybkie Pytania)

Zimna Zośka 2022 - DATA

Kiedy jest Zimna Zośka w 2022 roku? Data nie jest żadną tajemnicą. Zimna Zośka co roku wypada 15 maja, a tym razem będzie to niedziela. Okazuje się, że zjawisko to nie jest wymysłem ludowym, lecz zostało naukowo potwierdzone, ponieważ zazwyczaj między 12, a 15 maja pogoda płata figle. Nazwy Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy, pochodzą od nazw patronów:

 • 12 maja - św. Pankracy - patron ogrodników
 • 13 maja - św. Serwacy - patron chroniący przed przymrozkami
 • 14 maja - św. Bonifacy - patron nawróconych
 • 15 maja - św. Zofia - patronka ludzi mądrych

Zimna Zośka 2022 - POGODA

Jaka będzie pogoda między 12, a 15 maja? Czy faktycznie będą Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka? Prognozy pogody wskazują, że od czwartku 12 maja pogoda zacznie się lekko psuć. Choć na termometrach w niektórych częściach kraju pojawi się temperatura bliska 26 stopni Celsjusza, to należy spodziewać się opadów deszczu. Do 15 maja może nastąpić ochłodzenie nawet do 16 stopni, jednak kilka dni po Zimnej Zośce czeka nas podmuch ciepłego powietrza i dużo słońca!

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda na maj 2022 - nadchodzą przymrozki i burze. IMGW planuje wydać ostrzeżenia!

Zimna Zośka 2022 - PRZYSŁOWIA

Z Zimną Zośką i Zimnymi Ogrodnikami związane są nie tylko ochłodzenia, ale również powiedzenia. Do najpopularniejszych należą:

 • Święta Zofija kłosy rozwija
 • Pankracy, Serwacy, Bonifacy, każdy swoim zimnem raczy
 • Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją
 • Na świętego Izydora często bywa chłodna pora
 • Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy
 • Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy
 • Przed Serwacym noc mrozy zwykle u nas mają, gdyby po nim nastały, szkody narabiają
Sonda
Jaka jest Twoja ulubiona pora roku?

Pogoda dla alergików.

Łzawienie oczu i męczący katar? To znak, że sezon na alergie trwa w pełni. Które pyłki w tej chwili najbardziej dają się alergikom we znaki? Posłuchaj podcastu SuperZdrowi.

Listen to "Alergiczne ABC - co w tej chwili nas uczula? Rozmowa dr Piotrem Rapiejko" on Spreaker.