Korea Południowa w Koninie

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Wizyta Koreańczyków w Koninie to początek współpracy

2023-02-13 20:36

Dniem Kultury Koreańskiej w Centrum Organizacji Pozarządowych i w konińskim ratuszu rozpoczęła się wizyta gości z Korei. Były pokazy taekwondo, taniec z wachlarzami i k-pop, ale to tylko początek wizyt Azjatów w mieście.

Trzydziestu koreańskich wolontariuszy od kilku dni przebywa w Koninie. Dla mieszkańców miasta, goście z Azji przygotowali pokazy, warsztaty, gry i zabawy, wszystko, by przybliżyć swoją kulturę. Wizyta ma również inny cel.

Przyczynkiem tego pobytu jest to, że w Koninie planowana jest duża inwestycja związana z budową elektrowni atomowej. Firma, która zajmuje się budową elektrowni na całym świecie zdecydowała się, aby już w tej chwili nawiązywać kontakt z Polakami.

Powiedział nam prezydent Konina Piotr Korytkowski i dodał, że biorąc pod uwagę to, że cała inwestycja, będzie realizowana przez kilkanaście lat, łącznie z przygotowaniem, to jeszcze nie jeden raz będziemy gościć Azjatów w mieście.

Jest to wszystko zorganizowane i sfinansowane właśnie, przez firmę, która będzie budowała tą elektrownie. Natomiast sam projekt nakierowany jest na wolontariat, są to studenci koreańscy i częściowo pracownicy firmy, którzy chcą zaprezentować się z pozytywnej strony, też, troszeczkę innej niż budowa elektrowni.

Powiedział nam Grzegorz Sempach ze Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu i dodał, że Dzień Kultury Koreańskiej to początek współpracy. Chodzi nie tylko o relacje kulturalne, ale i o to, żeby ludzie z Polski i Korei zrozumieli się nawzajem.