autobus wodorowy

i

Autor: Emilia Czerniejewska

W Koninie pierwszy w kraju autobus wodorowy już wozi pasażerów

2022-07-08 10:49

Według założeń w dni powszednie autobus wodorowy ma pokonywać około 300 km dziennie, a w weekendy i święta około 200 km. Wykorzystujące wodorowe ogniwo paliwowe autobusy firmy Solaris to pojazdy elektryczne, które korzystają z elektryczności wytwarzanej z wodoru na pokładzie pojazdu. Konin pokazał trend, w jakim pójdzie komunikacja publiczna.

​To epokowe wydarzenie - tak prezydent Konina powitał autobus wodorowy, który zasilił flotę konińskiego MZK. Wodorowy Solaris dzisiaj o godz. 5:05 wyruszył w kurs na linii 56, ale będzie można się nim przejechać również na liniach: 50, 52, 54 i 59.

Pierwszy w Polsce autobus wodorowy, który będzie jeździł regularnie na linii w konińskim MZK. To nie jest nasze widzi mi się, to jest znak czasu, to jest konieczność.

Powiedział Prezydent Konina Piotr Korytkowski i dodał, że konińska spółka wynajmuje ten pojazd za 49 tysięcy złotych netto miesięcznie, a umowa zawarta jest na 4 lata.

Jestem z tego dumny, że właśnie w Koninie inicjujemy transport publiczny, który oparty jest o wodór, który jest transportem ekologicznym, cichym, który można powiedzieć oczyszcza powietrze niejednokrotnie.

Gospodarka wodorowa jest zaznaczona w strategii rozwoju województwa wielkopolskiego, a miasto Konin jako zielone miasto podąża za tymi założeniami i je realizuje.