Uczniowie Zespołu Szkół w Kleczewie ślubowali na nowy sztandar szkoły

2022-12-12 14:35

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie od wielu lat czekali na nowy sztandar. Wreszcie udało się - dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu wielu osób. W ubiegły piątek nowy sztandar został poświęcony w kościele parafialnym w Kleczewie. Uczniowie pierwszych klas mogli złożyć tradycyjne ślubowanie już na nowy sztandar szkolny.

Jakie znaczenie ma dla szkoły i uczniów sztandar. Czy w ogóle ma jakieś znaczenie? Czy to tylko element kojarzący się z uroczystościami w szkole, z apelami, z pocztem sztandarowym...

On nas łączy. On łączy wszystkie nasze szkoły, które do zespołu należą... liceum, technikum, szkołę policealną i branżową. Mamy teraz wspólny sztandar i możemy go nieść. Nieść z dumą. To jest też praca wychowawcza wielu pokoleń. Bo nie możemy mówić tu i teraz, ale przede wszystkim patrzymy na to czego dokonały pokolenia. Czego dokonali nasi poprzednicy. Teraźniejszość nie istnieje bez przeszłości. Bez przeszłości i teraźniejszości nie ma przyszłości - powiedziała Aneta Kalina Szczepaniak dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie.

W tym dniu pierwszoklasiści mieli okazję by świętować włączenie do społeczności szkolnej ślubowaniem zaprzysiężonym na nowy sztandar szkoły. To druga ważna uroczystość, która odbyła się w tym dniu.

Z ilości osób, które w tej uroczystości uczestniczyły  widać wyraźnie, że ta szkoła ma wielu przyjaciół. To są po części absolwenci, ale również i ludzie, którzy tu chętnie przyjeżdżają na tego typu uroczystości i to wyraźnie było widać - mówił wicestarosta koniński Władysław Kocaj. 

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie to jedna z dwóch placówek w powiecie, kształcąca na profilu mundurowym.  W tym roku zainteresowanie młodzieży klasami mundurowymi znacznie wzrosło. Co stoi za tak dużym zainteresowaniem? Czy to, że wyróżniają się mundurem na tle innych uczniów, czy liczy się dla nich coś więcej... zapytaliśmy samych zainteresowanych, czyli uczniów szkoły.

Wybrałem klasę mundurową, ponieważ marzę o pracy w wojsku - mówił Kacper. W przyszłości chcę pracować w służbach mundurowych, konkretnie w wojsku lądowym - dodaje Szymon. Pracowanie na bezpieczeństwo ludzi. Staranie się o to by ich bezpieczeństwo było utrzymywane cały czas jest dla mnie priorytetem - wspomniała Martyna.

Zdaniem dyrektor szkoły Anety Kaliny Szczepaniak praca w służbach mundurowych to coś więcej niż tylko praca...To jest zawód z przyszłością. Proszę teraz zobaczyć co się ostatnio dzieje. Jaka jest mobilizacja wśród młodych ludzi, że chcą iść do wojska, chcą wykonywać bardzo trudną pracę, bardzo odpowiedzialną. Ja uważam, że to jest posłannictwo. Bycie żołnierzem dzisiaj to jest przede wszystkim powołanie.

Podczas uroczystości w Kleczewie młodzież zaprezentowała spektakl "Romeo i Julia", który ubarwił wokalnie chór szkolny. Warto dodać, że kostiumy do spektaklu zostały uszyte przez uczennice ze szkoły branżowej w Wilczogórze Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie.