izba pamięci

i

Autor: Emilia Czerniejewska

To miejsce powinni odwiedzić miłośnicy Zofii Urbanowskiej

2023-05-18 20:40

W 2004 r. w Domu Kultury OSP w Kowalewku utworzona została Izba Pamięci Zofii Urbanowskiej - konińskiej pisarki i dziennikarki. Twórczość pisarki dotyczyła rodzinnego Konina. W tym też mieście osadzała ona zazwyczaj akcję swoich utworów. Jej powieści dla dzieci i młodzieży zyskały uznanie czytelników i cieszyły się znaczącą poczytnością.

Pamiątki po słynnej w regionie konińskim pisarce Zofii Urbanowskiej, można zobaczyć w Izbie Pamięci w Kowalewku. To tutaj autorka przyszła na świat i to właśnie mieszkańcy tej miejscowości, stworzyli wyjątkowe miejsce poświęcone dla niej.

Wiele pamiątek otrzymaliśmy od Muzeum. Pamiątki, takie jak order, jej odznaczenie, dyplom, sofa, biurko, kałamarz czy inne rzeczy, są w Izbie, tym się opiekujemy, wspólnie z Biblioteką gminną.

Powiedział nam pomysłodawca Izby Pamięci Zofii Urbanowskiej w Kowalewku Jerzy Wielgórecki i dodał, że często organizowane są tutaj imprezy kulturalne oraz konkursy, zwłaszcza dla najmłodszych. Miłośnicy pisarki mogą odwiedzać to miejsce.

Izbę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu. Ponieważ my udostępniamy w porozumieniu z Panią Sołtys, która otwiera cały budynek. Można skorzystać, czy to są wycieczki czy indywidualne osoby. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Kowalewka.

Powiedziała nam dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie Dorota Eltman i dodała, że szczegółowe informacje o Izbie Pamięci można znaleźć w internecie.