Tankowanie autobusu na wodór w Elektrowni Konin

2022-07-05 20:16

W Koninie od dawna mówiło się o wodorze jako źródle energii. Kiedyś były to tylko plany, technologia przyszłości. Teraz przyszłość stała się teraźniejszością, ponieważ dzisiaj w Koninie oficjalnie zatankowano pierwszy polski autobus napędzany wodorem.

W Elektrowni Konin oficjalnie zatankowano po raz pierwszy autobus wodorowy. Warto dodać, że autobus został wyprodukowany w Polsce i nie jest przeróbką z elektryka. Od dachu po opony powstał by jeździć na wodór, ale zalet ma znacznie więcej...

NESO BUS "Nie Emituję Spalin Oczyszczam" - ten autobus jest pierwszym autobusem zeroemisyjnym , który jeszcze oczyszcza powietrze. Ogniwo paliwowe potrzebuje wodoru, potrzebuje tlenu. W ogniwie następuje reakcja fizyko-chemiczna i produkujemy energię elektryczną , a ta energia idzie do silników w autobusie.

powiedział nam Tomasz Jasłowski dyrektor spółki Polski Autobus Wodorowy Grupy Polsat. Tankowanie autobusu trwało 15 minut i na takim tankowaniu przejedzie on około 450 kilometrów, nie emitując żadnych spalin.

Wielki dzień dla Konina, wielki dzień dla całej Wielkopolski Wschodniej. Jest to bardzo komfortowy autobus, świetnie przygotowany, cichutki. Myślę, że ten autobus będzie miał duże  powodzenie. Co jest dla nas bardzo dobre, bo spółka jest w Koninie więc podatki będą w Koninie. Co nas bardzo cieszy. 

mówił Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Maciej Sytek. NESO Bus podczas jazdy w cyklu miejskim zużywa 8 kilogramów wodoru, a w środku zmieści się 93 pasażerów.​