otawrcie

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Światowy Dzień Zespołu Downa

2023-03-17 17:44

Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” w Koninie po raz 15. organizuje kampanię społeczną dotyczącą podnoszenia świadomości społeczeństwa o Zespole Downa. W tym roku upominają się o przyznanie osobom z Zespołem Downa zdolności prawnej. A to oznacza, że każdy może podejmować decyzje w ważnych sprawach w swoim życiu.

21 marca od 14.00-18.00 osoby z Zespołem Downa z konińskiej Fundacji Otwarcie spróbują swoich sił w zawodzie kelnera. W dwóch miejskich restauracjach będzie można podpatrzyć ich pracę.

Będą uczestniczyli, nie samodzielnie, bo z profesjonalnymi kelnerami, będą próbowali swoich sił w tym zawodzie, ponieważ zawód taki czy inny nie powinien być żadnym ograniczeniem, ponieważ ich zdolności i manualne i ruchowe są czy mogą być na odpowiednio wysokim poziomie.

Powiedział nam prezes Fundacji Otwarcie Dariusz Loch i dodał, że oprócz wcielenia się w rolę kelnera, podopieczni fundacji, będą mogli porozmawiać ze swoimi klientami. A wszystko po to, żeby choć na chwilę mogli poczuć, że mają takie same możliwości jak inni.

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła, jakby, uwypuklić temat zdolności prawnych tychże osób, rozwiązań systemowych, ograniczeń, które te osoby, nie tylko te, ale te również mają.

„Z nami, nie dla nas” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Oni chcą być traktowani sprawiedliwie i mieć wolności i wsparcie w dokonywaniu własnych wyborów.