dzień autyzmu

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - w Koninie przejdą ulicami miasta

2023-03-30 22:35

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, to dzień, w którym szczególną uwagę kierujemy na osoby, które są w spektrum autyzmu, które każdego dnia zmagają się z wyzwaniami jakie niesie ze sobą otaczająca rzeczywistość. W Koninie jak co roku, w tym dniu, będzie się działo.

4 kwietnia konińskimi ulicami przemaszerują uczniowie szkół, którzy na co dzień uczą się z dziećmi z autyzmem. Wszystko po to, by zwrócić uwagę przechodniów, że warto poznać świat ludzi z autyzmem. "Bądź otwarty tylko bardziej" to apel z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

O godzinie dziesiątej na Placu Wolności spotkamy się z dziećmi z autyzmem, ze wszystkich przedszkoli i szkół, w których te dzieci się uczą. Mamy nadzieję, że spotkamy się również z prezydentem, bo po to, tam idziemy troszeczkę, żeby się pokazać.

Powiedziała nam dyrektorka SOSW w Koninie Katarzyna Rzymkowska i dodała, że w tym roku do akcji włączyła się policja. Niebiescy z niebieskimi połączą się na placu Wolności i wspólnie pokażą, że nie powinniśmy tworzyć żadnych barier.

Nie zawsze dziecko, które zachowuje się trochę inaczej jest akceptowane. Więc, aby nie dać się zaskoczyć, troszeczkę poznajmy. Najczęściej nie mówią, jeżeli nie mówią, nie są w stanie przekazać nam swoich oczekiwań i wtedy rodzi się w nich agresja. To najbardziej zaskakuje osoby, które ich nie rozumieją.

Dlatego chociaż w ten dzień, warto na moment zatrzymać się i zastanowić się czy w moim otoczeniu są osoby w spektrum autyzmu, które można by wesprzeć. Warto dodać, że niektóre konińskie galerie handlowe w tym, dniu ściszą muzykę po to, aby osoby z autyzmem czuły się bardziej komfortowo.