Smog winowajcą wielu chorób

i

Autor: Arleta Janiak

Smog winowajcą wielu chorób - alarmują wielkopolscy lekarze

2022-10-05 17:59

Smog to nie tylko utrapienie, ale poważne zagrożenie dla zdrowia. Jesienią, szczególnie wieczorem, na niektórych osiedlach robi się aż siwo od dymu unoszącego się z kominów. Węgiel i drewno to ostatnio towar deficytowy, a to niestety skłania do palenia byle czym w piecach. To co spalamy w piecu wraca w powietrzu, które wdychamy. Ciała smoliste wywołują wiele chorób.

Przez palenie byle czym w piecach będziemy więcej chorować - alarmują lekarze. Do konińskich przychodni zgłasza się coraz więcej pacjentów z chorobami wywołanymi smogiem.

Ciała smoliste są bardzo niebezpieczne dla pacjentów z układem oddechowym, z różnego rodzaju powikłaniami, astmami, nieżytami. Ale również dla pacjentów z chorobami serca. Bo niestety występuje duże niedotlenienie krwi, a to powoduje dalsze schorzenia. 

powiedziała nam lekarz medycyny rodzinnej Bożena Janicka. Niestety chmury dymu z kominów wdychają także dzieci. Występujące u nich długotrwałe infekcje to często reakcja na smog.

U dzieci obserwujemy w postaci nieżytów nawrotowych. Dziecko ciągle kaszle. Przychodzą rodzice i mówią, że dziecko zaczyna kasłać we wrześniu i ono dopiero skończy w kwietniu. No to trzeba sięgnąć po rozum do głowy, że musi być czynnik, który wyłącza ten kaszel na okres niegrzewczy.

Lekarze dla zdrowia zalecają wietrzenie mieszkań rano. Jednak zanim otworzymy okna warto sprawdzić stan powietrza w Koninie,  na przykład na stronie miasta.