Śmieci w lasach

i

Autor: Arleta Janiak

Śmieci w konińskich lasach niestety wciąż sporo

2022-10-12 19:53

Opony, worki pełne śmieci, puste butelki - wciąż tego sporo w naszych lasach. Czy naprawdę las to właściwe miejsce na nasze śmieci? Nie dość, że dzikie wysypiska są bardzo niebezpieczne dla zwierząt to najzwyczajniej w świecie szpecą las.

Niestety spacerując po lasach na terenie Konina i w okolicy, możemy natknąć się na dzikie wysypiska śmieci. Także przy ruchliwych drogach leżą porzucone opony czy odpady po remontach.

Rodzaj śmieci się zmienił. Kiedyś mieliśmy takie śmieci bytowe. Teraz jeżeli chodzi o śmieci w lesie to mamy coś w rodzaju przemysłówki,  budowlanki, pozostałości gruzów. Dużo jest opon, wielkie gabaryty - to się pojawia w lesie. Skąd? - możemy się tylko domyślać...

Leśnicy na bieżąco monitorują miejsca, gdzie często zostawiane są śmieci. Złapanemu na gorącym uczynku grozi 500 zł. mandatu.

Powiedział nam Grzegorz Bąk rzecznik Nadleśnictwa Konin. Pozostawione śmieci zagrażają bezpieczeństwu zwierząt w lesie. Dla nich zostawione puszki, druty, czy szkło to prawdziwa pułapka. Dlatego warto zgłaszać leśnikom takie wysypiska.

Każda taka informacja jest bardzo cenna, bo im szybciej my zlokalizujemy to dzikie wysypisko śmieci, tym szybciej możemy to uprzątnąć i te śmieci nie są roznoszone po całym lesie.  Nie zagraża to zwierzynie, nie zagraża to ludziom i nie szpeci tego lasu. Apeluję od razu o to, żeby jak najszybciej do nas zgłaszać i my te śmieci uprzątniemy.