Pierwsze Ekokamery rozdane

2023-06-05 17:58

Młodzież z powiatu konińskiego postanowiła przypomnieć nam jak ważna jest segregacja śmieci... kręcąc filmy. Zaskoczyli pomysłowością i wykorzystaniem ciekawych technik filmowych. Kto wie... może w przyszłości, u niektórych z nich obok statuetki Ekokamery staną Oskary. Choć jak zgodnie twierdzą tu nie o nagrody chodzi, a o ochronę środowiska

Pierwsze w powiecie Ekokamery rozdane! 35 fimów przygotowali uczniowie z 19 szkół i wszystkie filmy na temat segregacji odpadów. Zgodnie z regulaminem konkursu, zrealizowane obrazy oceniane były w trzech kategoriach wiekowych uczestników: uczniowie klas V-VI, uczniowie klas VII-VIII oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

Starałyśmy się ująć ekologię. To musiało nam zająć tylko 60 sekund, gdzie o ekologii można mówić bardzo dużo. Można na przykład zrobić z papieru kolejny papier toaletowy, do ksero. Tez butelki z plastiku można wymienić na kolejne - powiedziały Ola, Natalia i Gabrysia z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie

Tegorocznymi zwycięzcami konkursu EKOKAMERA „Klaps, kamera, akcja – nakręcona segregacja” zostały: Społeczna Szkoła Podstawowa im. Gen. E. Taczanowskiego w Biskupicach (w kategorii klas V-VI), Szkoła Podstawowa im. S. Wyspiańskiego w Kawnicach (w kategorii klas VII-VIII) oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych – Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie. Zdobywcy pierwszych miejsc uhonorowani zostali statuetkami „EKOKAMERY”.

Nagrody za miejsce drugie przypadły: Społecznej Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Lipicach (w kategorii klas V-VI), Szkole Podstawowej im. S. Ciesiołkiewicza w Anielewie (w kategorii klas VII-VIII) oraz Zespołowi Szkół Górniczo-Energetycznych im. S. Staszica w Koninie.

Z trzecią lokatą udział w konkursie zakończyły: Szkoła Podstawowa im. S. Ciesiołkiewicza w Anielewie (w kategorii klas V-VI), Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Wąsoszach (w kategorii klas VII-VIII) oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie.

Nagrodę specjalną, przyznaną przez uczestników konkursu, otrzymała Społeczna Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Lipicach.

Dzieci widać dużo rozumieją może nawet nas trochę krócej trzeba trzymać. Myślę, że te filmiki też trafią do dorosłych i refleksja po ich obejrzeniu spowoduje, że będziemy oszczędniej gospodarowali  tymi odpadami i trochę szacunku dla środowiska więcej mieli - dodał wicestarosta koniński Władysław Kocaj

Pomysłodawcą projektu jest Waldemar Ciernik z Nadleśnictwa w Grodźcu. Jak zapowiadają organizatorzy Ekokamery zostały wręczone po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Będzie kolejna edycja.