badaj piersi

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

2022-10-13 23:56

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Od lat październik jest miesiącem szczególnych działań na rzecz zwiększenia wykrywalności i wyleczalności tego najczęściej atakującego kobiety nowotworu.

Już dzisiaj mieszkanki Konina będą mogły zbadać piersi. Po raz kolejny Mammobus stanie na terenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w mieście. Rejestracja na badanie prowadzona jest telefonicznie, a numery dostępne są na stronie internetowej.

Jeżeli my same nie zadbamy o siebie, tu myślę oczywiście o kobietach, ale też mężczyzna może kobietę zmotywować, bo mądry mężczyzna oczywiście dba o zdrowie kobiety. Bardzo serdecznie zachęcamy do skorzystania z badania ponieważ jest to bardzo blisko, nie trzeba szczególnie długo oczekiwać. Panie, które jeszcze dzwonią jest taka możliwość i są dostępne miejsca.

Powiedziała Aneta Moralewska-Bembenek z konińskiego sanepidu, i dodała, że październik jest miesiącem świadomości raka piersi i dlatego głośno mówi się o konieczności badania piersi. W mieście przeprowadzane są akcje edukacyjne po to, aby zmobilizować kobiety do samobadania.

Badamy się już regularnie od dwudziestego roku życia. Co miesiąc między siódmym a dziesiątym dniem cyklu czyli wyznaczamy sobie dany dzień i robimy to systematycznie. Jeżeli zauważymy jakąś zmianę to wtedy oczywiście, jeżeli pojawi się jakiś guzek lub zgrubienie, które nas zaniepokoi to oczywiście musimy zgłosić się do lekarza.

Regularne badanie pozwoli wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie.