Park w Kazimierzu Biskupim zmieni się nie do poznania

2022-12-15 15:27

Park i jego świetna lokalizacja w centrum Kazimierza Biskupiego nie dostarczał mieszkańcom tyle korzyści ile faktycznie mógłby dawać - jako miejsce do wypoczynku, czy uprawiania sportu. Dla osób, które chciałyby z wózkami przejść z jednej na drugą stronę parku, stanowił wręcz przeszkodę komunikacyjną, ze względu na ścieżki wysypane kamykami. Na szczęście park wkrótce zyska nowe oblicze.

Widząc sam projekt odmienionego parku, w którym prace budowlane już są prowadzone, próżno drugiego takiego szukać w okolicy. Powstanie tam wiele atrakcji dla wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek i kondycję. Takiego miejsca w Kazimierzu bardzo brakowało. Poprawi się także ciąg komunikacyjny, ponieważ z ulicy Klasztornej, przez park łatwo będzie można przeprawić się do ulicy Łososia. A co zmieni się w parku?

Będą w końcu ścieżki rowerowe o nawierzchni żywicznej, które połączą część klasztorną z kościołem farnym. Nasadzimy drzewa, będziemy mieć łąkę kwietną. Wszystkie alejki będą zmienione na nawierzchnię z betonowej kostki brukowej - powiedział Grzegorz Maciejewski, wójt gminy Kazimierz Biskupi. 

To nie koniec przemian w parku, ponieważ ku uciesze dzieci i młodzieży powstanie tam też centrum rekreacyjno-sportowe...

Będzie pełnowymiarowe boisko do koszykówki, dwa place zabaw zarówno do tych starszych jak i młodszych dzieci, które dostosowane będą do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Będziemy mieli też niespodziankę! Sypiemy taką górę saneczkową, żeby dzieci tutaj mogły korzystać. Zakupimy sprzęt do naśnieżania i będziemy się starać, że mimo braku opadu śniegu - śnieg w Kazimierzu Biskupim będzie - dodaje Grzegorz Maciejewski

Warto dodać, że do parku powróci wkrótce zrekonstruowana Kapliczka Łosośka, którą doszczętnie zniszczyli hitlerowcy w czasie wojny. Nowa kapliczka będzie dokładnie taka sama jak jej pierwowzór sprzed lat. Zdaniem Grzegorza Maciejewskiego ta kapliczka ma ogromne znaczenie sentymentalne dla mieszkańców Kazimierza Biskupiego...

My byliśmy bardzo przywiązani do kapliczki. Wracając do przekazów historycznych Kazimierza to tam właśnie była wrzucana głowa ryby łososia, która cudownie odrastała.

To wszystko działo się w czasach szczerzenia chrześcijaństwa na kazimierskiej ziemi przez  Pięciu Braci Męczenników. Kapliczka będzie gotowa już w styczniu, a z parku w nowej odsłonie będzie można korzystać już latem w przyszłym roku.