Matłoka

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grodźcu - tutaj pomagają dzikim zwierzętom

2023-05-22 23:22

Zwierzęta, które potrzebują pomocy, trafiają właśnie tutaj. Najczęściej przywozi je straż pożarna, albo miejska, czy gminna. To wykwalifikowane osoby udzielają niezbędnego wsparcia potrzebującym zwierzakom.

Rocznie trafia tam blisko 30 potrzebujących pomocy, dzikich zwierząt. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grodźcu, to jedyne takie miejsce w okolicy, gdzie specjaliści leczą, a później pozwalają zwierzętom wrócić na wolność.

Aktualnie udzielamy pomocy kilku młodym lisom, które straciły matkę w wypadku, także, tam już była ewidentna sytuacja, trzeba było je zabrać, to było zdarzenie drogowe. Mamy też małego dzika. Niedawno mieliśmy sowę puszczyka, który już został przywrócony do środowiska.

Powiedział nam Michał Matłoka z Nadleśnictwa w Grodźcu i dodał, że nie wszystkie zwierzęta, które są poddane rehabilitacji potrafią później wrócić na łono natury. Te, które zostają, mieszkają na terenie Nadleśnictwa.

Przy tym Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt mamy, też, Zagrodę Pokazową. Tam mamy jelenie, mamy dzika, mamy daniela i to są zwierzęta, które są u nas na stałe, bo one, po prostu, kiedyś do nas trafiły i teraz muszą u nas zostać, bo w środowisku naturalnym, nie dałyby już sobie rady.

Poza Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt jest tam ścieżka edukacyjna, mnóstwo gier i zabaw przyrodniczych, a także sala pokazująca działalność kopalni i elektrowni oraz sala ze spreparowanymi okazami zwierząt. Odwiedzać to miejsce mogą dzieci ze szkół i przedszkoli, ale także wycieczki krajoznawczo-turystyczne oraz każdy, kto chciałby zapoznać się z grodzieckimi atrakcjami.