O transformacji powęglowej z mieszkańcami Kazimierza Biskupiego

2023-01-10 8:05

O tym jakie zmiany w gospodarce czekają nasz region w najbliższym czasie - większość mieszkańców wie. Z niecierpliwością przedsiębiorcy, samorządowcy i pracownicy kopalni i elektrowni oczekują wsparcia finansowego, które ma dotrzeć do miast i gmin by zminimalizować koszty zamknięcia kopalni i elektrowni opartej na węglu. W Kazimierzu Biskupim odbyło się spotkanie z mieszkańcami - by wiedzieli na jaką pomoc finansową gmina może liczyć.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze związane z transformacją powęglową i jak z nich skorzystać mogą przedsiębiorcy, samorządowcy i mieszkańcy? Po to właśnie organizowane są spotkania w gminach. Pierwsze takie odbyło się w Kazimierzu Biskupim. 

Widać, że ludzie się orientują na temat funduszy, ale chcą głębszej wiedzy. Myślę, że taka ogólna prezentacja plus szczegółowe pytania dają te odpowiedzi. To powoduje, że ludzie zaczną się przygotowywać do tego, aby sięgnąć po te środki - a to nie jest prosty proces - powiedział Maciej Sytek prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Spotkanie zainicjowali sołtysi z gminy Kazimierz Biskupi. Zdaniem Stefana Kropidłowskiego sołtysa Wieruszewa te informacje będą mogli przekazywać dalej mieszkańcom.

To była naprawdę pozytywna rzecz, która się odbyła. Rozmawiałem jeszcze z panem prezesem, że jak zatoczą koło to wrócą jeszcze do Kazimierza Biskupiego i wspólnie ze sołtysami, już bardziej szczegółowo przekażą mieszkańcom i przedsiębiorcom wszystkie informacje - powiedział Stefan Kropidłowski.

Kazimierz Biskupi to jedna z gmin, które objęte będą wsparciem w związku z transformacją powęglową. Do tego procesu samorząd gminy przygotowuje się od kilku lat. 

Jako gmina jesteśmy przygotowani. W chwili kiedy objąłem stanowisko wójta gminy Kazimierz Biskupi w listopadzie 2018 roku, zaraz podjęliśmy działania w tym kierunku. Wiedziałem bardzo dobrze, że przemysł paliwowo-energetyczny kończy się i natychmiast trzeba działać - powiedział wójt gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski

Więcej informacji na temat wsparcia w związku z transformacją powęglową można znaleźć na stronie internetowej swojej gminy lub w Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.