las

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Nocowanie w lesie

2023-06-23 9:38

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu są lasy Nadleśnictwa Grodziec w tym obszar znany czasami pod nazwą Puszcza Pyzdrska. "Na dziko" ale zgodnie z regulaminem można przenocować w lasach.

„Zanocuj w lesie” to program dostępny dla wszystkich, którzy są przygotowani do spędzenia czasu w lesie. Nie można rozbić namiotu, można rozwiesić hamak, a po nocy wszystko posprzątać. Zasada jest taka: las ma wyglądać tak, jakby nas tam nie było. Taką noc można spędzić w grodzieckich lasach.

Mamy wyznaczone takie strefy do takiej swobodnej turystyki. Są to takie strefy, w lesie wyznaczone właśnie, gdzie można sobie zgodnie z regulaminem swobodnie obozować. Ten regulamin, mapy, miejsca, gdzie to jest można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Grodziec.

Powiedział nam rzecznik grodzieckiego Nadleśnictwa Michał Matłoka i dodał, że zgłosić swoje nocowanie trzeba tylko w momencie, kiedy jest więcej niż 9 osób albo dłużej niż na dwa dni.

Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Nie można posługiwać się otwartym ogniem. Również trzeba śledzić czy nie ma jakiś zakazów wstępu do lasu, bo okresowo są takie ogłaszane. Natomiast jest to obszar otwarty, gdzie można taką turystykę uprawiać.

Jest też stworzona aplikacja Bank danych o lasach, gdzie jest mapa, na której te obszary są zaznaczone. Bank danych o lasach ma również wersję mobilną. Możemy sobie ją pobrać na smartfony, aplikacja lokalizuje na bieżąco w terenie, także idąc do lasu.