sadzonki

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Nadleśnictwo w Koninie rozda za darmo sadzonki drzew

2023-09-29 20:09

To już piąta edycja akcji #sadziMY. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek.

Ponad dwa tysiące sadzonek, sosny i buka, za darmo, rozda Nadleśnictwo w Koninie. Do wyboru w mniejszych ilościach będzie jeszcze lipa i jarzębina. Sadzonki będą dostępne w ramach akcji #sadziMY, a ta odbywa się 2 i 3 października.

Akcja trwa od godziny 9 do godziny 15, także w tych godzinach serdecznie zapraszamy. Każdy, kto do nas przyjdzie, otrzyma sadzonki, no takie, które sobie wybierze. One już będą popakowane, system korzeniowy będzie zażelowany czyli pokryty takim specjalnym preparatem, który zabezpieczy je przed wysuszeniem.

Powiedział nam Grzegorz Bąk z konińskiego Nadleśnictwa i dodał, że później już tylko wystarczy posadzić zabraną sadzonkę w wybranym miejscu. Ale żeby wyrosło drzewo, musimy to zrobić w odpowiedni sposób.

Nie podwijamy systemu korzeniowego. Nie sadzimy za głęboko, ani za płytko. Dołek musi być przygotowany, czyli tam spulchniona ziemia. Lepiej zawsze zrobić większy dołek, żeby ta roślina miała możliwość rozwijania się. Na co musimy zwrócić uwagę, to na podlewanie.

A po zasadzeniu drzewko trzeba podlać bardzo obficie. Nawet jeśli pada deszcz. Warto również jeśli sadzonka jest duża, postawić przy niej palik podtrzymujący.