Lekcje ciepła startują w konińskich szkołach

2022-12-15 10:24

Wiemy, że ciepło jest, ale skąd ono się bierze i w jaki sposób jest pozyskiwane w Koninie - tu już z poprawną odpowiedzią mógłby być pewien problem. Ciekawość dzieci do poznawania tego co nieznane, do nowinek technologicznych - postanowił wykorzystać koniński MPEC - ucząc o źródłach ciepła i to w jaki sposób ciepło dociera do naszych mieszkań.

Prawie tysiąc uczniów z konińskich szkół będzie miało lekcje na temat ciepła. Po ubiegłorocznym sukcesie, kiedy to konińscy uczniowie zajęli trzecie miejsce w Polsce z wiedzy o cieple - ruszyła kolejna edycja. Jak zapewnia Jacek Slanina z konińskiego MPECu - to nie będą tradycyjne lekcje

Te lekcje ciepła oparte były na wydaniach książkowych. Natomiast od kiedy wprowadzono platformę e-learningową można je przeprowadzić w każdym czasie. Zarówno przy wykorzystaniu pracy zdalnej, czy też stacjonarnie w szkołach, a więc jest to projekt uniwersalny - i dodaje - Moje pokolenie może nie zbawi tego świata jeśli chodzi o klimat, zdrowie i pieniądze odbiorców ciepła, ale wierzę w młodzież. W to, że ona osiągnie cel neutralności klimatycznej i tego im z całego serca życzę.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie w ramach konkursu wiedzy o cieple zdobyli najwięcej bo 180 albumów pt. "Wielka Księga Ciepła", dlatego to w tej szkole właśnie odbyła się uroczysta inauguracja kolejnej edycji projektu "Lekcje ciepła".

Czy to potrzebny projekt? - myślę, że bardzo. Teraz wszyscy powinniśmy dbać o ekologię. Myślimy o czystym powietrzu, o tym żeby nie marnować ciepła. W dobie wojny na Ukrainie, wiemy że musimy te wszystkie surowce szanować i te wszystkie dobra mieć na uwadze, żeby szanować ziemię, odnawialne źródła energii. Cieszę się, że nasi uczniowie chcą brać udział w takich projektach i że są bardzo aktywni - powiedziała Mariola Nowicka dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie.

Podczas inauguracji lekcji ciepła uczniowie mogli też poeksperymentować, ponieważ czynne było stoisko laboratoryjne z modelami najnowszych wynalazków w ekologii. tzw. Ekoprzestrzeń. To kolejny projekt edukacyjny realizowany przez MPEC Konin.