podpisanie umowy z UNICEF

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Konin walczy o miano miasta przyjaznego dzieciom i młodzieży

2022-11-21 23:20

Program Miasto Przyjazne Dzieciom to globalna inicjatywa UNICEF skierowana do samorządów. Jego głównym celem jest wsparcie miast w zapewnieniu dzieciom jak najlepszych warunków do życia i rozwoju. Udział w programie to nie tylko ubieganie się o tytuł, ale przede wszystkim dążenie do zagwarantowania najmłodszym obywatelom optymalnych warunków życia.

Miasto Przyjazne Dzieciom, o ten tytuł, nadawany przez UNICEF będzie walczyło miasto Konin. Na razie podpisano porozumienie, dzięki któremu, miasto stało się uczestnikiem programu. Do uzyskania tego miana, długa droga, podczas, której spełnić trzeba wiele wymogów.

Najważniejsze jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, to jest jeden z obszarów, który jest uwidoczniony w planie. Kolejną rzeczą jest zmiana wizerunku szkoły i podejścia do edukacji, ten obszar też jest dla nas bardzo ważny.

Powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski i dodał, że w mieście powstał specjalny plan rozwoju działań na rzecz dzieci i młodzieży w Koninie. Najważniejsze, aby młodzi mieli możliwość uczestniczenia w życiu społecznym miasta oraz wpływania na działania i decyzje ich dotyczące.

Ta umowa inicjuje wiele projektów i wiele działań, które będą bardzo korzystne dla młodzieży. One mają rozwiązywać problemy, które wypłynęły z wcześniej przeprowadzonej analizy. Mam nadzieję, że ta umowa będzie taką podpałką do większych działań, które przede wszystkim będą wychodzić ze strony młodzieży.

Powiedziała Blanka Hardek, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta. Na razie taki tytuł ze strony UNICEF uzyskała tylko Gdynia. Natomiast kilka miast w Polsce stara się sprostać wymaganiom, które zrealizować jest bardzo trudno.