jezioro

i

Autor: Emilia Czerniejewska

Kąpieliska w regionie sprawdzone

2024-06-20 22:46

Za chwilę zaczynają się wakacje i upragniony urlop. A jak urlop, to wypoczynek nad wodą i kąpiele. By robić to w bezpiecznych miejscach warto sprawdzać mapę Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Są na niej zawarte informacje o kąpieliskach zgłaszanych przez samorządy i podmioty prywatne oraz regularnie kontrolowanych przez sanepid.

Dziesięć kąpielisk w regionie konińskim, będą mieli do wyboru turyści w tym sezonie. Na ten moment, z wszystkich będzie można bezpiecznie korzystać. Sanepid przeprowadził już kontrole stanu wód.

W naszym powiecie kąpieliska rozpoczynają swój sezon pierwszego lipca. Natomiast dwa już mamy czynne. Jest to kąpielisko, na terenie Ośrodka Szkoleniowo Wypoczynkowego Wityng oraz w Ośrodku Aktywnego Wypoczynku Sun Sport w Mrówkach Kownaty.

Powiedziała nam Agnieszka Dybała-Kamińska, szefowa konińskiego sanepidu i dodała, że sanepid próbki do badania, pobiera w maju. Wysokie temperatury, które mają nadejść, mogą sprzyjać zakwitom. W wodach, które są dla nas podejrzane, nie należy się kąpać.

Zachęcam, że zanim się wybierzemy w jakieś miejsce, wejdźmy na serwis kąpieliskowy i wyszukajmy tam miejsca, którymi jesteśmy zainteresowani. Przeczytajmy, czy jest ono nadzorowane i czy obecnie jest czynne i czy woda spełnia wymagania, określone przepisami prawa.

Informacje na temat przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach, na terenie naszego regionu, można też znaleźć na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie