dąb

i

Autor: Emilia Czerniejewska

"Dziedzic" nową atrakcją turystyczną

2024-04-17 18:34

Dwóch mieszkańców Konina: Tomasz Piaseczny i Jerzy Dudkiewicz oraz Leszek Staszak z gminy Krzymów to pomysłodawcy nowej atrakcji turystycznej w gminie Krzymów. Procedura rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy do wójt Danuty Mazur wpłynął wniosek o ustanowienie dębu pomnikiem przyrody. Teraz już oficjalnie, zielona tabliczka stanowi o jego statusie.

"Dziedzic" - takie imię dostał dąb szypułkowy, który został nowym pomnikiem przyrody. Pokaźnych rozmiarów drzewo, rośnie na granicy gminy Krzymów i Konina, a dokładnie w parku brzezińskim. Niewątpliwie zwraca na siebie uwagę.

Dąb jak dąb, kawał drzewa. Jego wysokość, przez dendrologów, została określona na około dwadzieścia osiem metrów. W obwodzie mamy cztery metry. Jego wiek jest określany, na około dwieście pięćdziesiąt lat.

Powiedział nam Tomasz Piaseczny, pomysłodawca ustanowienia nowego pomnika przyrody "Dziedzic" i dodał, że choć cała procedura odznaczenia drzewa, trwała trochę czasu, teraz jest on atrakcją turystyczną i to nie byle jaką.

Przywileje ma takie, że no jest obiektem przyrodniczo chronionym prawnie czyli nie można go bez powodu wyciąć, nie można się go pozbyć.

Dąb Dziedzic jest drugim pomnikiem przyrody w parku w Brzeźnie. Rośnie tam też platan, który jest chroniony od 1957 roku. A w samej gminie Krzymów rośnie kilka innych drzew, które również są prawem chronione.​