Podwyżki za egzamin na prawo jazdy

i

Autor: Arleta Janiak

Droższe egzaminy na prawo jazdy

2023-02-28 12:54

Podczas poniedziałkowej sesji radni sejmiku województwa wielkopolskiego przegłosowali wprowadzenie podwyżek za egzaminy na prawo jazdy. Mimo sprzeciwu radnych PiS, przegłosowano podwyższenie opłat do maksymalnej wysokości.

Powód wprowadzenia podwyżek to kiepska sytuacja finansowa wielkopolskich ośrodków ruchu drogowego. Na wyższe pensje czekają też egzaminatorzy, którzy w ubiegłym roku protestowali nie przeprowadzając egzaminów. Wkrótce przyszli kierowcy mogą spodziewać się wyższych opłat i to we wszystkich kategoriach.

Na samochód osobowy będzie maksymalnie będzie maksymalnie dwieście złotych, a na samochody ciężarowe na przykład 250 złotych maksymalnie. Do tej pory było 245 złotych, a przy samochodach osobowych było 145 złotych. Teraz maksymalnie będzie 200 złotych. Egzaminy teoretyczne też będą droższe zamiast 30 złotych zapłacimy 50,00 - powiedział Piotr Florek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie

Od dziesięciu lat nie było podwyżki opłat za egzaminy  - to zdaniem dyrektora placówki spowodowało, że do egzaminów chętni podchodzą nie przygotowani. Dodajmy, że do tej pory płaciliśmy 140 zł. za egzamin na osobówkę i 245 zł. na ciężarowy.

Nowe stawki zaczną obowiązywać w ciągu 14 dni po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że wejdą w życie wiosną tego roku.