Co o pomyśle handlowania węglem przez samorządy sądzą władze Konina

i

Autor: Arleta Janiak

Co o pomyśle handlowania węglem przez samorządy sądzą władze Konina

2022-10-11 10:08

Pomysł by samorządy lokalne zajęły się sprzedażą węgla, przedstawiony przez wicepremiera Jacka Sasina jest też szeroko komentowany przez samorządowców z powiatu konińskiego i Konina.

Już wkrótce samorządy lokalne będą mogły zająć się dystrybucją węgla. Sprawdziliśmy, jakie są szanse na to by koniński magistrat zajął się sprzedażą węgla.

Samorządy nigdy węglem nie handlowały. Nie mamy do tego infrastruktury. Mówienie o tym, że musielibyśmy zainwestować we własne spółki, budować własne składy - no to są też ogromne koszty. No nie mamy ani transportu, kadry, ani infrastruktury... no to jest pomysł trochę irracjonalny.

powiedział nam zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów. Warto dodać, że w Koninie większość mieszkańców korzysta z ciepła systemowego.

W Koninie jedynie osiedle Łężyn ma ciepło miejskie pochodzące z węgla i jak zapewnia koniński MPEC jest już zakupiony zapas węgla na całą zimę.

My w Koninie mamy około 3 tysięcy gospodarstw, które zarejestrowały nam, że palą węglem. Z czego podejrzewam, że znaczna część gospodarstw jest też podłączona do cieplika, albo do sieci gazowej. Tylko utrzymują to źródło ciepła jako rezerwowe.