witaminy

i

Autor: pixabay.com

Witamina D - jak ją mądrze suplementować? Jak nie przesadzić z dawką?

2022-09-02 14:12

Z jednej strony lekarze wskazują, że możemy przyjmować ją przez cały rok, a z drugiej strony, sami przyjmujemy jej w tabletkach za dużo! Mowa o witaminie D, którą suplementujemy na potęgę. Jak wpływa ona na nasz organizm? Dlaczego witamina D jest dla nas tak ważna? To warto wiedzieć!

Witamina D to prawdziwe złoto dla naszego organizmu, a potwierdzają to jej właściwości. Nie dość, że witamina D reguluje wchłanianie wapnia i fosforu z jelit, to także dba o prawidłowy stan kości i zębów. Oprócz tego ma niesamowicie ważny wpływ na system nerwowy i skurcze mięśni, a do tego może zapobiegać chorobom serca, alergii, nadciśnieniu, anemii, czy też cukrzycy. Osoby, które cierpią na jej niedobór, mogą odczuwać zmęczenie, skurcze mięśni, czy też ból kończyn. Osoby z niedoborem witaminy D mogą także być bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. W przypadku takiego podejrzenia należy wykonać odpowiednie badania i zacząć suplementować witaminę D w odpowiedniej dawce. Jak mądrze brać ten złoty środek? Jak nie przesadzić z dawką, by nie narobić sobie kolejnego kłopotu? Mamy na to receptę!

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego cukier to "biała śmierć"? Sprzyja nie tylko otyłości!

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.

Jak prawidłowo suplementować Witaminę D?

Witamina D - albo cierpimy z powodu jej niedoboru, albo przesadzamy z jej suplementacją. Jak znaleźć złoty środek na tę złotą tabletkę? Do czego może doprowadzić stan, w którym tej witaminy D mamy w organizmie za mało? Czy witaminę D można przedawkować? Jakie mogą być objawy świadczące o przesadzeniu z suplementacją tej witaminy? Odpowiedź na te wszystkie pytania, a także o tym jak najbezpieczniej suplementować witaminę D usłyszycie w podcaście Kasi Żochowskiej SuperZdrowi. Znajdziecie go poniżej oraz w naszej aplikacji i w serwisie Spotify. To warto wiedzieć o "magicznej pigułkce dobrej na wszystko".

Listen to "Witamina D - jak ją mądrze suplementować? Gość: dietetyk kliniczny Ewa Trusewicz. Super Zdrowi" on Spreaker.