witaminy

i

Autor: pixabay.com

zdrowie

Witamina D - dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu?

2023-12-19 8:45

Witamina D nazywana jest witaminą słońca, która wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Jej niewielkie dawki dostarczamy także z niektórymi posiłkami, jednak to wciąż za mało. Dlaczego Witamina D jest tak ważna dla naszego organizmu? Kto powinien ją przyjmować i dlaczego? Witamina D ma bogate właściwości. Przekonajcie się sami, spoglądając w poniższy artykuł.

Witamina D - dlaczego jest ważna dla organizmu? Kto powinien ją przyjmować i kiedy? Jakie właściwości ma witamina D? Takie pytania rodzą się w głowie niejednej osoby. Witaminy należą do składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pełnią w nim szereg funkcji. Stanowią budulec zębów, kości, skóry i włosów, regulują gospodarkę wodno - elektrolitową czy kwasowo - zasadową w organizmie, a także biorą udział w wielu procesach metabolicznych. To jednak nie koniec ich fantastycznego działania. Każda witamina jest inna i zapewnia inne korzyści. Jak jest w takim razie z witaminą D? Dlaczego jej suplementacja jest taka ważna?

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.

Witamina D - korzyści

Witamina D ma wiele korzyści. Między innymi reguluje wchłanianie wapnia i fosforu z jelit, hamuje wydalanie wapnia, a także dba o prawidłowy stan kości i zębów. Ma niesamowicie ważny wpływ na system nerwowy i skurcze mięśni, łagodzi stany zapalne skóry, a nawet oddziałuje na komórki szpiku kostnego produkujące komórki obronne. Może również zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy. Co ciekawe, jest niezwykle istotna u dzieci, ponieważ odpowiada za prawidłowy rozwój kości oraz minimalizację ryzyka wystąpienia krzywicy. Nie można również pominąć kobiet w ciąży, karmiących lub planujących ciążę, ponieważ suplementacja witaminy D ma ogromny wpływ na rozwój dziecka.

To jednak nie koniec cennych informacji. Witamina D to prawdziwe złoto i warto wiedzieć na temat jej suplementacji wszystko! Po więcej ważnych informacji, odsyłamy Was do odsłuchania podcastu poniżej.

Listen to "Witamina D, czyli dobra na wszystko! Rozmowa z trycholog Anną Mackojć" on Spreaker.
Sonda
Suplementujesz witaminę D?