brzuch

i

Autor: pixabay.com

Urlop menstruacyjny w Polsce 2022 - czy kobiety mogą wziąć wolne w pracy?

2022-05-27 14:50

Urlop menstruacyjny to nic innego jak wolne dla pracownic, które szczególnie w tych dniach odczuwają ból i dyskomfort związany z miesiączką. W niektórych częściach świata nie jest to żadna nowości, lecz rzecz normalna i zrozumiała. Czy w Polsce również zostanie wprowadzony urlop menstruacyjny? Czy kobiety będą mogły wziąć wtedy wolne w pracy? Sprawdźcie szczegóły.

Urlop menstruacyjny to nic innego jak wolne od pracy dla kobiet, które podczas miesiączki odczuwają dyskomfort i ból. Co ciekawe z tego rozwiązania korzystają już panie w Azji, Indonezji, Korei Południowej, Tajwanie, a także w kilku chińskich prowincjach. Teraz okazuje się, że kolejny kraj decyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania dla pracownic, które doświadczają bolesnych miesiączek. Mowa o Hiszpanii, która byłaby pierwszym krajem w Europie, zezwalającym kobietom na dodatkowe dni wolne w każdym miesiącu. Według wielu doniesień prasowych, proponowane przepisy dotyczące urlopu menstruacyjnego mają zostać zatwierdzone przez hiszpański rząd już w przyszłym tygodniu. Czy Polska również zdecyduje się na taki krok?

ZOBACZ TAKŻE: Witamina D - dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu?

Brak miesiączki: przyczyny braku okresu

Urlop menstruacyjny w Polsce - kiedy?

Urlop menstruacyjny w Polsce to nowość. Co prawda jest o nim głośno, lecz nie widnieje w zapisach polskiego Prawa Pracy. Kobiety, które potrzebują dnia wolnego z powodu bolesnej miesiączki i odczuwanego dyskomfortu, najczęściej decydują się na pracę z domu, jeśli firma umożliwia taki tryb wykonywania obowiązków. W grę wchodzi również urlop na żądanie, z którego można skorzystać tylko 4 dni w roku, a także zwolnienie lekarskie. Warto również wiedzieć, że w Polsce istnieją firmy, w których urlop menstruacyjny jest na porządku dziennym. Dodatkowe wolne w czasie menstruacji zostało wprowadzone między innymi w Agencji Kreatywnej More Bananas w Krakowie, a także w firmie Heart On Fire, która jest właścicielem marek odzieżowych takich jak Plny Lala, czy Plny Kids.

Sonda
Czy masz bolesne miesiączki?