Epilepsja - co to jest? Jakie są objawy? To warto wiedzieć!

i

Autor: pixabay.com Epilepsja - co to jest? Jakie są objawy? To warto wiedzieć!

Epilepsja - co to jest? Jakie są objawy? To warto wiedzieć!

2022-11-10 13:45

W 21. wieku nadal można usłyszeć, że to choroba zakaźna czy, że to rodzaj opóźnienia umysłowego. W Polsce choruje na nią 400 tysięcy osób, które muszą mierzyć się z przestarzałymi stereotypami. Mowa oczywiście o epilepsji! O tym czym jest choroba, jakie są jej objawy i że życie z padaczką może być normalne, przeczytacie i usłyszycie w kolejnym odcinku SuperZdrowi poniżej.

Epilepsja - czym jest i skąd się bierze padaczka? To powinien wiedzieć każdy! Epilepsja, potocznie nazywana padaczką jest schorzeniem należącym do grupy zaburzeń neurologicznych. W czasie ataku dochodzi do chwilowej dysfunkcji mózgu, co objawia się nagłymi wyładowaniami znajdujących się w nim komórek nerwowych. Charakterystycznym symptomem tej choroby jest widoczny atak wstrząsowy, który może występować w kolaboracji z utratą świadomości. Padaczka jest często diagnozowaną chorobą neurologiczną i warto wiedzieć, że może pojawić się u osób w różnym wieku. Odpowiednie leczenie tej choroby nie stanowi zagrożenia dla życia. Jakie są przyczyny padaczki? Epilepsję mogą wywołać między innymi: spożywanie alkoholu, wysoki wysiłek fizyczny i psychiczny, zbyt mała ilość snu, przebywanie w silnie naświetlonym pomieszczeniu z migającymi światłami, a u dzieci nawet infekcje  - drgawki ciała mogą być wywołane poprzez wysoką gorączkę.

Sonda
Czy starasz się dbać o swoje zdrowie i regularnie robisz badania?

Epilepsja - co to jest?

400 tysięcy osób w Polsce choruje na padaczkę - co roku, taką diagnozę od swoich lekarzy słyszy 27 tysięcy pacjentów. Jednak, jak mówią sami epileptycy, to choroba, która nie wyklucza z normalnego życia. Jest jednak obarczona wieloma stereotypami. Epilepsja to nadal temat tabu w naszym kraju, o czym chorzy przekonują się nie raz w bardzo zaskakujących sytuacjach. Z podcastu SuperZdrowi dowiecie się między innymi:

  • Czym jest epilepsja?
  • Czym jest padaczka lekooporna? 
  • Jak zachować się, gdy ktoś będzie miał przy nas atak padaczki?
  • Czego na pewno nie robić?
  • Kim są epileptolożki?
  • Z czym muszą mierzyć się kobiety cierpiące na epilepsję, a które decydują się na założenie rodziny?

Tego dowiecie się z podcastu Kasi Żochowskiej. Do odsłuchania na radiosupernova.pl w zakładce podcasty, poniżej lub w serwisie Spotify oraz w naszej aplikacji.

Listen to "Epilepsja - choroba-tabu (SuperZdrowi)" on Spreaker.