kleszcze u zwierząt

i

Autor: pixabay.com kleszcze u zwierząt

Czy można zarazić się boreliozą od psa czy kota? Kleszcze atakują!

2022-05-13 12:16

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze, dlatego wybierając się na spacer warto po powrocie dokładnie obejrzeć swoje ciało. Powód jest prosty. Ukąszenie przez groźnego pajęczaka może grozić boreliozą. Niestety kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Czy można zarazić się boreliozą od psa lub kota? Odpowiadamy!

Sezon na kleszcze 2023 trwa, dlatego warto wiedzieć wszystko na ten temat. Kleszcz mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo niebezpieczny - nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Powód? Kleszcze przenoszą szereg groźnych chorób, w tym znaną wszystkim boreliozę. Co ciekawe wywołują ją bakterie zaliczane do krętków - Borrelia burgdorferi, które zostały odkryte w 1982 roku. Warto również wiedzieć, że bakterie te mogą występować w kilku postaciach i są to między innymi krętki, a także te w formach przetrwalnikowych, na przykład cysty. Krętki są ruchliwe, natomiast formy przetrwalnikowe nieruchome i potrafią być odporne na niektóre antybiotyki.

Kleszcze same nie chorują, one tylko przenoszą infekcje, a psy i koty w okresie letnim również narażone są na chorobę, jaką jest borelioza. Czy ludzie mogą się nią zarazić od swoich pupili?

ZOBACZ TAKŻE: Witamina D - dlaczego jest tak ważna dla naszego organizmu?

Sonda
Czy boisz się kleszczy?

Kleszcz u psa i u kota - czy można zarazić się boreliozą?

Chociaż najwięcej kleszczy można spotkać w parkach, lasach i zdecydowanie na łąkach, to zdarza się również, że bez zaproszenia wpraszają nam się do ogrodu, na którym spacerują nasze psy i koty. Zwierzęta również podatne są na ukąszenie, a kleszcze uwielbiają lokalizować się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Jak już wiecie nie bez powodu umiejscawiają się u zwierząt zwłaszcza w uszach lub pod, a także pod obrożą, ogonem, pachą, pomiędzy palcami, na łokciach, a nawet na powiekach, dlatego tak ważne jest dokładne oglądanie psa po każdym spacerze.

Co jeśli kleszcz ukąsi naszego zwierzaka? Po przyczepieniu pajęczaka, przenoszenie bakterii wywołujących boreliozę zajmuje około jednego lub dwóch dni, dlatego ważne jest szybkie usunięcie intruza. Niestety jeśli nie zrobimy tego w porę, a nasz pupil zarazi się bakterią może mieć różne objawy. Nieleczona choroba u zwierzą może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń organizmu psa, a nawet do śmierci. Czy człowiek może zarazić się boreliozą od psa lub kota? Odpowiedź jest prosta - nie ma takiej możliwości, ponieważ do zarażenia dochodzi wyłącznie poprzez kontakt żywiciela ze śliną kleszcza.

To jednak nie koniec cennych informacji. Poniżej znajduje się niesamowicie ciekawy podcast, dzięki któremu macie szansę dowiedzieć się więcej na temat kleszczy i choroby, jaką jest borelioza.

Listen to "Uwaga na kleszcze! Wywiad z dr n. med. Magdaleną Cubała-Kucharską" on Spreaker.

Jak odstraszyć kleszcze?

Jak zapobiec ukąszeniu przez kleszcza? Okazuje się, że kleszcze nie lubią niektórych zapachów. Przed wyjściem na spacer możemy popsikać się olejkiem, który należy wcześniej rozcieńczyć z wodą. Może to być olejek goździkowy, cytrynowy, z drzewa herbacianego, tymiankowego, szałwiowego, mięty pieprzowej lub ze słodkich migdałów. W celu walki z kleszczami można użyć również odstraszających preparatów, które dostępne są w sklepach. Pamiętajmy, że mimo wszystko po każdym spacerze na łąkę, do lasu, parku czy też nawet do ogrodu, warto dokładnie przejrzeć swoje ciało w celu poszukiwania groźnych pajęczaków - to samo tyczy się naszych pupili.