„Mapa kleszczy” w Polsce. W tych regionach jest ich najwięcej w tym roku!

i

Autor: Pexels/FB Ciemna Strona Wiosny - kleszcze w Polsce

„Mapa kleszczy” w Polsce. W tych regionach jest ich najwięcej w tym roku!

2022-05-05 11:30

W sieci pojawiła się „Mapa kleszczy” w Polsce. Sezon na te groźne pajęczaki trwa w najlepsze! Mapa pozwala nam dowiedzieć się, w którym regionie naszego kraju występuję ich najwięcej! Co ważne, jest ona interaktywna i edytowana przez internautów, którzy sami mogą dodawać kolejne miejsca, gdzie znaleźli kleszcza. Zobaczcie sami!

Sezon na kleszcze trwa! Po każdym spacerze zarówno w lesie, na łące, w przydomowym ogródku, czy w miejskim parku warto dokładnie obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu groźnego pajęczaka. O tej porze roku kleszcze mogą znajdować się wszędzie! Ich ulubione miejsca to wysoka trawa i towarzystwo drzew liściastych. Jeżeli na przechadzkę wybraliśmy się z czworonogiem, jego również należy sprawdzić. O tym, czy w naszym regionie występuje wysokie natężenie pajęczaków możemy dowiedzieć się z „Mapy kleszczy”. Na facebookowej stronie „Ciemna Strona Wiosny – kleszcze w Polsce” kolejny raz wstawiona została interaktywna mapa. Jak wygląda?

Matura dla uchodźców z Ukrainy

„Mapa kleszczy” w Polsce

Administratorzy profilu "Ciemna Strona Wiosny — kleszcze w Polsce" co roku publikują interaktywną mapę. Z niej możemy się dowiedzieć, gdzie jest największe natężenie kleszczy w całej Polsce. Co ważne, mapa jest aktualizowana także przez samych internautów, którzy mogą zaznaczyć miejsce, gdzie znaleźli kleszcza. Mapę możecie obejrzeć »TUTAJ«

Mapa przedstawia kleszcze znalezione przez was na swoich zwierzętach lub osobach. Aktualizowana jest w czasie rzeczywistym. Jeśli ty też znalazłeś kleszcza, powiadom nas [...]. Miejsca niebezpieczne to tereny szczególnie lubiane przez kleszcze. Ty również możesz dodać nowe niebezpieczne miejsce. Pamiętaj, że miejsce niezaznaczone na mapie nie oznacza, że jest wolne od kleszczy - czytamy w opisie.

Choroby przenoszone przez kleszcze.

Jakie mogą być konsekwencje ugryzienia i jakie choroby przenoszę te małe pajęczaki.Posłuchaj podcastu z prof. dr hab. Joanna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz doktor Anna Wierzbicka, zoolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Listen to "O profilaktyce chorób przenoszonych przez kleszcze." on Spreaker. Źródło: „Mapa kleszczy” w Polsce. W tych regionach jest ich najwięcej w tym roku!