nastolatki, młodzież

i

Autor: pixabay.com

Agresja nastolatków - jak jej zapobiegać? Rodzicu musisz to wiedzieć!

2023-04-14 15:22

W Zamościu 16-letni Eryk został skatowany na śmierć przez własnych rówieśników. W Pruszkowie grupa nastolatków znęcała się nad swoim kolegą, gasząc na nim papierosy. Coraz częściej słyszymy o aktach agresji, której autorami są coraz młodsze osoby. Jak zapobiec kolejnym tragediom? Skąd bierze się poczucie agresji u nastolatków? To warto wiedzieć, by uchronić młodzież przed niebezpieczeństwem!

Wymyślne znęcanie się nad rówieśnikami, bicie, kopanie, a nawet doprowadzenie do tragedii. Do takich aktów agresji dochodziło ostatnio w środowisku nastolatków. Przypomnijmy, że życie 16-letniego Eryka z Zamościa skończyło nagle i okrutnie, gdy w biały dzień, w samym środku miasta, został skatowany przez swoich rówieśników. Nikt mu nie pomógł, nikt nie wyciągnął pomocnej dłoni i nikt nie przerwał okrutnego ataku. Takich sytuacji związanych z agresją u młodzieży jest o wiele więcej i niemalże codziennie słyszy się o podobnych zachowaniach w innych częściach Polski. Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się agresja u tak młodych osób?

Czy Polacy są szczęśliwi w swoim kraju? SZOK!!! #EwelinaPyta

Problemy z agresją u nastolatków - co robić?

Co robić gdy świat wali nam się na głowę, gdy nasz nastolatek staje się ofiarą agresji wśród swoich rówieśników, albo sam jest osobą, która doprowadza do tej agresji? Skąd biorą się agresywne zachowania? O tym w najnowszym podcaście SuperZdrowi tłumaczy Małgorzata Kapuściak - socjoterapeutka i autorka książki "Dziewczyna w trampkach". Z rozmowy Kasi Żochowskiej z socjoterapeutką dowiecie się między innymi:

  • że agresja powstaje nie tylko przez to, co dzieciaki obserwują w domu;
  • dlaczego dużą rolę w tym temacie odgrywa też przestrzeń medialna, gdzie o aktach agresji mówi się często;
  • dowiecie się jak swoje niechlubne trzy grosze do propagowania agresji wśród młodzieży dorzucają też media społecznościowe, a w nich między innymi "pato influencerzy" publikujący filmy z przemocą w roli głównej;
  • a także dowiecie się jak skutecznie rozmawiać z nastolatkami, gdy zauważymy, że oglądają tego rodzaju filmiki w sieci.

Co szkoła może i powinna zrobić by zapobiec szerzeniu się agresji wśród nastolatków? Jak rozmawiać z nimi o problemach - tego dowiecie się z całej rozmowy. Podcast SuperZdrowi Kasi Żochowskiej z Małgorzatą Kapuściak do usłyszenia poniżej, a także na www.radiosupernova.pl w zakładce podcasty, w serwisie Spotify i naszej aplikacji mobilnej.

Listen to "Agresja nastolatków - jak jej zapobiegać? (SuperZdrowi)" on Spreaker.