Spis treści
Nie wiesz co wkładamy do koszyczka wielkanocnego? Przychodzimy z pomocą. Zbliżające się święta wielkanocne, które wypadają 20 i 21 kwietnia, to okazja do rodzinnych spotkań, ale także do powielania ważnych tradycji. Wielkanoc to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu chrześcijańskim, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody te poprzedza czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, a kończy je Lany Poniedziałek. W 2025 roku Niedziela Wielkanocna przypada na 20 kwietnia, natomiast dzień wcześniej, czyli 19 kwietnia, wierni udają się do kościoła, by poświęcić przyniesione w koszyczkach pokarmy. Co tradycyjnie powinno się w nich znaleźć i jakie mają znaczenie? Odpowiedzi na te pytania warto znać przed świąteczną sobotą.
ZOBACZ TAKŻE: Sernik baskijski, czyli idealnie ciasto na Wielkanoc. Influencerki już polecają go swoim obserwatorkom
Święconka 2025 - LISTA POKARMÓW
Co włożyć do święconki? Jeśli nie wiesz, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, przychodzimy z pomocą. W święconce powinny znaleźć się następujące produkty, takie jak: chleb, jajka, sól, pieprz, wędlina lub kiełbasa, babka wielkanocna, chrzan oraz baranek - zazwyczaj cukrowy lub z masła. Niektórzy dodają także ser i wodę, choć nie są one obowiązkowe.
ZOBACZ TAKŻE: Ciasta z PRL-u idealne na Wielkanoc. Kiedyś robiły je nasze mamy i babcie
Znaczenie pokarmów w koszyczku wielkanocnym
Co oznaczają pokarmy w koszyczku wielkanocnym? Każdy z produktów wkładany do święconki wiąże się z określoną symboliką. Jajka to symbol nowego życia, chleb to ciało Jezusa Chrystusa, a sól - symbol oczyszczenia. To oczywiście nie koniec, ponieważ reszta pokarmów znajdująca się w koszyczku wielkanocnym również nie jest przypadkowa. Baranek oznacza zmartwychwstanie, chrzan siłę fizyczną, ciasto - w tym wypadku babka to doskonałość, natomiast wyroby mięsne (wędlina lub kiełbasa) zwiastują płodność i dostatek.