syrena

i

Autor: Pixaby

Premier PODWYŻSZYŁ stopień alarmowy na terenie Polski. To już trzeci poziom! Czym jest CHARLIE–CRP?

2022-02-22 7:30

Premier Mateusz Morawiecki podwyższył stopień alarmowy z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP. Zarządzenie prezesa rady ministrów zostało podpisane wczoraj. W tym momencie w Polsce obowiązuje już trzeci stopień alarmowy - w czterostopniowej skali. Co to oznacza? Czy jest się czego bać?

Spis treści

  1. CHARLIE-CRP. Trzeci stopień alarmowy w całym kraju
  2. Stopień alarmowy CHARLIE-CRP w całym kraju: co to jest?
  3. Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce. To przez sytuację na linii Rosja-Ukraina

CHARLIE-CRP. Trzeci stopień alarmowy w całym kraju

W poniedziałek, 21 lutego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o podwyższeniu z pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP na trzeci - CHARLIE-CRP. Na jak długo? Podwyższony stopień alarmowy ma obowiązywać do 4 marca.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA–CRP) - czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Orkan Eunice zdewastował cmentarze

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP w całym kraju: co to jest?

Czym jest stopień alarmowy CHARLIE-CRP? Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, chodzi o zagrożenie w cyberprzestrzeni.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu - podaje RCB.

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce. To przez sytuację na linii Rosja-Ukraina

Przypomnijmy, że od połowy lutego na terenie całej Polski obowiązywać pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. (drugi to BRAVO, trzeci - CHARLIE, czwarty - najwyższy - DELTA). Stopień alarmowy w Polsce został podwyższony ze względu na konflikt między Rosją, a Ukrainą. Jak pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, "powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce. Aby zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury, rząd zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP."

Czytaj więcej o konflikcie Rosja - Ukraina:

Sonda
Czy Rosja zaatakuje państwa bałtyckie?
Źródło: Premier PODWYŻSZYŁ stopień alarmowy na terenie Polski. To już trzeci poziom! Czym jest CHARLIE–CRP?