alarm, syrena

i

Autor: Pixaby Dlaczego wyją syreny w Polsce 1.08.2022? Co się dzieje?

Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski. Co to oznacza?

2022-02-16 7:43

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski. To bardzo ważny sygnał! Chodzi o zachowanie szczególnej ostrożności. Co dokładnie oznacza ALFA-CRP? Do kiedy w Polsce obowiązywać będzie stopień alarmowy?

Spis treści

  1. ALFA-CRP. Stopień alarmowy w całym kraju. Co oznacza?
  2. Stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju: co to jest?
  3. Stopień ALFA-CRP, a cyberatak na Ukrainie

ALFA-CRP. Stopień alarmowy w całym kraju. Co oznacza?

We wtorek, 16 lutego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wprowadzeniu na terenie całej Polski pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP. Na jak długo? Stopień alarmowy ALFA-CRP obowiązywać będzie do końca lutego!

W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od dziś (15 lutego 2022 r.) od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59 - czytamy w komunikacie RCB.

Chciał się pościgać z BMW. Nie wiedział, że to nieoznakowany radiowóz

Stopień alarmowy ALFA-CRP w całym kraju: co to jest?

Czym jest stopień alarmowy ALFA-CRP? Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, chodzi o zagrożenie w cyberprzestrzeni.

Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych - czytamy w opisie RCB.

Dodano, że instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje, w drodze zarządzenia, Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

RCB zaznaczyło, że wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Stopień ALFA-CRP, a cyberatak na Ukrainie

Wprowadzenie pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP w Polsce zbiegło się z wtorkowymi cyberatakami na Ukrainie. Przypomnijmy, ukraińskie rządowe strony internetowe mają problemy z działaniem. To samo dotyczy również z aplikacji mobilnych oraz stron dwóch banków - PrivatBanku i Oszczadbanku.

Źródło: Premier ogłosił stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całej Polski. Co to oznacza?