Wrocławianie wybrali wzór nowego znaku. Będzie nas ostrzegał przed jeżami

i

Autor: mat.pras

Wrocławianie wybrali wzór nowego znaku. Będzie nas ostrzegał przed jeżami

2022-01-09 15:49

Wiadomo już, który z trzech wzorów znaku „Uwaga, jeże” będzie obowiązywał we Wrocławiu. Nowe znaki wiosną mają pojawić się przy wrocławskich ulicach. To element kampanii społecznej, której celem jest uświadomienie kierowców o obecności dzikich zwierząt na ulicach.

Konkurs na nowy znak został ogłoszony przez jednostki miejskie w połowie grudnia. Głosowanie, w którym mieszkańcy mogli wybierać spośród trzech propozycji, zostało przeprowadzone na profilu Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta na Facebooku.

ZDiUM poinformował, że największą popularnością cieszył się projekt: „jeż, po prostu jeż”, przedstawiający jedynie samo zwierze. Na dwóch pozostałych projektach mogliśmy zobaczyć jeża lub parę jeży przechodzących przez przejście dla pieszych.

Akcja ustawiania specjalnych znaków przy ulicach jest organizowana wspólnie przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta oraz Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ w ramach trwającej we Wrocławiu kampanii „Dzikie w mieście”. Jej autorzy chcą zwrócić uwagę na problem śmiertelności jeży, a także ryzyka wystąpienia kolizji w związku z migracją tych zwierząt.

– Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu, niestety wiele z nich co roku ginie po kołami samochodów. Inaczej niż większe zwierzęta, jeże nie uciekają z drogi, tylko w chwili zagrożenia, a takim jest nadjeżdżające auto – zwijają się w kulkę. Dlatego tak ważne jest przypominanie kierowcom, by zachowali czujność na drogach i z jeszcze większą uwagą spoglądali na jezdnię – tłumaczy Katarzyna Szakowska ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ.

Piotr Niemczyk: Nie da się uchronić przed inwigilacją [Super Raport]
Źródło: Wrocławianie wybrali wzór nowego znaku. Będzie nas ostrzegał przed jeżami