Weź miasto w swoje ręce! Rusza nabór do Mikrograntów

i

Autor: mat.pras

Weź miasto w swoje ręce! Rusza nabór do Mikrograntów

2022-02-17 17:04

Sąsiedzkie warsztaty kulinarne na Stabłowicach? Piknik rekreacyjny w parku Wschodnim lub miejskie wycieczki śladami nieznanych historii? A może młodzieżowe zajęcia proekologiczne? 1 marca rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów, w którym mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mogą zrealizować swoje pomysły na społeczne działania w całym mieście.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Na przeprowadzenie ponad stu projektów przeznaczonych zostanie w tym roku ponad pół miliona złotych.

– Z niecierpliwością czekamy na wasze nowe pomysły – mogą to być różnego rodzaju warsztaty, spotkania, wycieczki tematyczne czy gry terenowe. Możemy działać na żywo, online lub hybrydowo – ważne, by propozycje angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki waszej okolicy – tłumaczą koordynatorzy programu.

Tradycyjnie w ciągu roku odbędą się trzy nabory (1–15 marca, 1–15 maja i 1–15 września), w których ponownie będzie można zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

Trzy drogi do wyboru

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych poprowadzi ten sam zespół, ale od tego roku pod szyldem Wrocławskiego Instytutu Kultury – nowej miejskiej instytucji, która zajmowała się będzie rozwojem projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych. Ta ścieżka skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy często dopiero rozpoczynają swoją przygodę z projektową działalnością na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym zrealizowanych zostanie 40 propozycji na lokalne działania. Wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.

Z kolei projekty w dwóch pozostałych ścieżkach wciąż prowadzić będzie Fundacja Umbrella. Projekty wybrane w ramach Mikrograntów NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych. Do udziału, obok organizacji pozarządowych działających nie dłużej niż 5 lat, zaproszone są także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce planowana jest realizacja około 30 inicjatyw w ciągu całego roku.

Zbliżający się nabór jest także szansą dla najmłodszych realizatorek i realizatorów, którzy zadebiutować mogą w Mikrograntach młodzieżowych. Pomysły zgłaszane przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat otrzymają wsparcie do tysiąca złotych brutto, co z pewnością pozwoli na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu lokalnych inicjatyw. W tej ścieżce zrealizowanych zostanie co najmniej 45 pomysłów.

Spotkania informacyjne i warsztaty

Wszelkie pytania lub wątpliwości, można rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych, na których przedstawione zostaną szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu. Spotkania tym razem odbędą się za równo w sieci (na facebookowym profilu Mikrograntów) oraz na żywo. Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 22 lutego o godzinie 17:30, Mikrogranty NGO zostaną omówione 23 lutego, a kolejnego dnia, 24 lutego, zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach młodzieżowych. Z kolei 1 marca o 17:30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) zaplanowano otwarte spotkanie o wszystkich trzech ścieżkach.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z programem będą mogły wziąć też udział w specjalnych warsztatach i szkoleniach dedykowanych każdej ze ścieżek. Zajęcia online dla młodzieży zaplanowano na 3 marca (godz. 16:30), warsztaty ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędą się tego samego dnia o godzinie 17:30, a spotkanie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych potrwają dwa dni – 3 i 4 marca (godz. 16:00). Projekty skonsultować będzie można także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie.

Pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów odbędzie się między 1 a 15 marca. Swoje propozycje przesyłać będzie można przez specjalne formularze zgłoszeniowe, które przez dwa tygodnie dostępne będą na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy ogłoszone zostaną 8 kwietnia.

Super Raport 17.02 (Goście: Michał Wawrykiewicz - adwokat oraz Kazimierz Krupa - dziennikarz ekonomiczny) Sedno Sprawy: Patryk Jaki
Źródło: Weź miasto w swoje ręce! Rusza nabór do Mikrograntów