W dolnośląskich lasach pojawił się... ŁOŚ! Skąd się tutaj wziął?!

i

Autor: Facebook Nadleśnictwo Żmigród W dolnośląskich lasach pojawił się... ŁOŚ! Skąd się tutaj wziął?!

W dolnośląskich lasach pojawił się... ŁOŚ! Skąd się tutaj wziął?!

2022-02-08 12:54

To nie żart. Na terenach dolnośląskich lasów w okolicach Żmigrodu pojawił się łoś - informuje nadleśnictwo na swoim Facebooku. Zwierzę zostawiło ślady i udało się je zarejestrować. To bardzo nietypowa sytuacja.

Tak jak na Mazurach widok łosi nikogo nie dziwi, tak już na ternie województwa dolnośląskiego może nawet szokować. Zwierząt tych bowiem u nas praktycznie nie ma. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, który został opublikowany na Facebooku Nadleśnictwa Żmigród. Ujęto bowiem na zdjęciu w ziemi ślady tropów łosia! Z pewnością jest to przypadkowy gość. Skąd się tutaj wziął? 

Łosie to potężne zwierzęta ważące prawie pół tony, mierzące nawet 2 m i mające długość prawie 3 m! Ciężko określic, czy na Dolnym Śląsku pojawił się jeden osobnik, czy więcej. Jeżeli jednak zostaną u nas na dłużej - każdy będzie miał możliwość je zobaczyć. Zwierzęta te są bowiem powolne, a nawet flegmatyczne.

Poroże łosi nazywane jest łopatami. Nie u każdego osobnika jednak się pojawia. Zwierzęta te biegają i to nawet szybko, ponieważ potrafią osiągnąć prędkość nawet do 60 k/h. Potrafią też doskonale pływać - głownie w poszukiwaniu jedzenia. Każdego dnia spożywają około 20-25 kg pokarmu. Ich szczęka składa się z 32 zębów. Mają małe oczy i słabo widzą w ciągu dnia - wzrok ich zaostrza się za to nocą. Na wolności żyją od 20 do 25 lat.

Czy jesteś uzależniony od cukru?

Pytanie 1 z 11
Czy słodzisz kawę lub herbatę?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 04.02 (Goście: Jacek Ozdoba - wiceminister klimatu, SP oraz dr hab. Anna Siewierska-Chmaj - politolog, UR) Sedno Sprawy: Michał Woś
Źródło: W dolnośląskich lasach pojawił się... ŁOŚ! Skąd się tutaj wziął?!