samolot

i

Autor: pexels

Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Co z lotami z Wrocławia w majówkę? Jest oficjalne stanowisko!

2022-04-27 12:15

Od kilku tygodni toczą się negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL) dotyczące m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy oraz regulaminu wynagradzania. Kolejna tura rozmów ma się odbyć jeszcze przed weekendem majowym. Prezes Urzędu Lotnictwa jest dobrej myśli i uważa, że dojdzie do porozumienia ze strajkującymi. Jeżeli jednak tak się nie stanie, to po 1 maja mogą się pojawić poważne zaburzenia ruchu lotniczego? A jak będzie z lotami we Wrocławiu? Mamy odpowiedź.

Negocjacje z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego trwają już kilka tygodni. Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego jeśli nie dojdzie do porozumienia z kontrolerami ruchu lotniczego, ok. dwie trzecie lotów z Warszawy i Modlina może się nie odbyć od 1 maja. Jak podkreśla prezes ULC Piotr Samson, ma nadzieję, że dojdzie do konsensusu.

"Wierzymy w to gorąco, że dojdzie do porozumienia i nie będzie potrzeby zastosowania tego całego systemu, który żeśmy wypracowali. Natomiast ten algorytm został przygotowany, przekazany liniom lotniczym. Myśmy go też przekazali portom lotniczym" - powiedział Samson.

O jaki system chodzi? Wypracowany został specjalny algorytm, na podstawie którego ustalane będzie, które linie lotnicze będą mogły wykonywać operacje startów i lądowań i w jakich godzinach. Nastąpią zmiany rozkładów lotów, które linie lotnicze będą musiały ustalać z innymi portami, do których latały z Warszawy.

Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Co z lotami z Wrocławia w majówkę?

Jak przekazał nam Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, osoby, które wykupiły loty na 1 maja i później, nie mają się czego obawiać. 

- Wszystkie operacje na wrocławskim lotnisku, zarówno odloty jak i przyloty, odbywają się zgodnie z rozkładem. Uspokajamy wszystkich pasażerów, którzy mają zaplanowane w najbliższym czasie podróże np. na majówkę, że ich wyloty z Wrocławia są niezagrożone - powiedział.

Dodał, że jeżeli loty z Warszawy ostatecznie się nie odbędą, zostaną przeniesione na wrocławskie lotnisko. 

- Poza realizacją bieżących operacji, w miarę naszych możliwości, będziemy starać się wesprzeć lotnisko w Warszawie. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z przewoźnikami i wspólnie rozważamy możliwość podstawienia większych samolotów na rejsach z i do Wrocławia. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na wygospodarowanie dodatkowych miejsc dla pasażerów np. z Warszawy, którzy chcą wylecieć w najbliższym czasie z Polski. Jest również szansa, że część lotów, zwłaszcza czarterowych, zostanie przeniesiona z Warszawy do Wrocławia. Takie działanie będzie jednak zależeć od możliwości czeskich i niemieckich kontrolerów ruchu lotniczego - podsumował Dariusz Kuś.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Polska zamkami stoi. Wiecie, gdzie znaleźć te najpiękniejsze?

Pytanie 1 z 10
Zamek widoczny na zdjęciu to jedna z głównych atrakcji:
Zamki w Polsce

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Źródło: Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Co z lotami z Wrocławia w majówkę? Jest oficjalne stanowisko!