Solpol

i

Autor: Marcin Czechowicz / Archiwum Murator PINK NOT DEAD Postmodernizm na świecie przeżywa renesans: doceniany na wystawach i w albumach, chroniony w rejestrach. Polski Solpol, punkt zwrotny w historii architektury, symbol transformacji, idzie do rozbiórki

Rusza rozbiórka Solpolu. Słynny budynek zniknie w lipcu

2022-03-22 10:06

To już ostateczne - Solpol, znany dom towarowy wybudowany na początku lat 90-tych w stylu postmodernistycznym, nie został wpisany na listę zabytków, a co za tym idzie - zakończyła się walka o jego wyburzenie. Pomimo dalszych argumentów znanych architektów w Polsce dotyczących objęcia go ochroną konserwatorską - budynek znika. Pojawiły się już tablice informacyjne, kiedy ruszy rozbiórka i ile potrwa.

Pomimo długiej walki Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia o wpisanie Solpolu do rejestracji zabytków i jednocześnie nadania mu ochrony przed decyzją rozbiórkową, budynek już niedługo zniknie. Wszystko dlatego, że firma Polsat Nieruchomości chce wreszcie zacząć zarabiać na atrakcyjnej działce położonej blisko wrocławskiego Rynku, a właściwie Zygmunt Solorz-Żak. Ciężki sprzęt, który wyburzy dawny dom handlowy miał pojawić się w okolicach budynku 17 stycznia.Tak się jednak nie stało.

Teraz, rozbiórka jest już przesądzona. W okolicach Solpolu pojawiły się tablice informacyjne, z informacją, kiedy się rozpocznie i ile potrwa. Roboty zaczęły się 17 marca 2022 r. i potrwają do 31 lipca 2022 r., zatem Solpol zniknie z ul. Świdnickiej latem. Za prace rozbiórkowe odpowiedzialna jest firma Tree Capital.

Urząd Miasta Wrocławia w sierpniu wydał pozwolenie ws. rozbiórki Solpolu. Decyzji sprzeciwiali się sympatycy budynku i aktywiści miejscy m.in. z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacji Transformator, którzy wskazują, że postmodernistyczny budynek jest wyjątkowy na skalę kraju. "Solpol jest jedynym obiektem przy tej ulicy, który nie ma podobnych odpowiedników czy to w architekturze polskiej, czy zagranicznej" — czytaliśmy w petycji.

Problemem jest też to, że pomimo wydania zgody na rozbiórkę, nadal toczy się postępowanie sądowe ws. wpisu Solpolu do rejestru zabytków.

Wszytko jednak wskazuje na to, że znanego domu towarowego już nie będzie można ocalić.

Nadal ustalane są szczegóły dotyczące wjazdu ciężkiego sprzętu na teren ul. Świdnickiej.

Rusza rozbiórka Solpolu. Słynny budynek z Wrocławia zniknie w lipcu

i

Autor: Jakub Husarz Rusza rozbiórka Solpolu. Słynny budynek z Wrocławia zniknie w lipcu

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 21.03 (Goście: Szymon Hołownia - Polska 2050, płk Piotr Gąstał - były dowódca GROM) Sedno Sprawy: Marcin Przydacz
Źródło: Rusza rozbiórka Solpolu. Słynny budynek z Wrocławia zniknie w lipcu