Pociąg hybrydowy wyjechał na tory Dolnego Śląska. Póki co, będzie kursował na trasie Wrocław - Trzebnica

i

Autor: Jakub Husarz Pociąg hybrydowy wyjechał na tory Dolnego Śląska. Póki co, będzie kursował na trasie Wrocław - Trzebnica

Pociąg hybrydowy wyjechał na tory Dolnego Śląska. Póki co, będzie kursował na trasie Wrocław - Trzebnica

2021-10-06 14:54

Prezentacja pierwszego pociągu hybrydowego za nami. Wczoraj odbyła się oficjalna konferencja podczas której mogliśmy zobaczyć nowy skład zamówiony przez Koleje Dolnośląskie. Jakie ciekawe rozwiązania zastosowano? Na jakiej trasie pojedzie pociąg? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Producentem pociągów jest polska firma Newag, która dla dolnośląskiej spółki przygotowała aż 6 składów pociągów hybrydowych Impuls II. Cała inwestycja warta jest aż 170 mln zł - z czego "jedno krzesło" w pociągu kosztuje 150 tys zł. Jest to jedno z wielu wspólnych działań Urzędu Marszałkowskiego i Kolei Dolnośląskich mające na celu zmniejszenie produkcji spalin.

Ekologicznie, nowocześnie i szybko

W pociągu znajdziemy między innymi: specjalne kosze na śmieci do segregacji, gniazda elektryczne, porty USB oraz pomosty i rampy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W trakcie jazdy można skorzystać również z sieci Wifi, która znajduje się na pokładzie.

- Rozwój kolei jest jednym z najważniejszych zadań, jakie postawiliśmy przed sobą na najbliższe lata. Stąd zarówno sprawnie realizowane przejmowanie od PKP nieużywanych linii kolejowych, jak i zakupy nowoczesnego taboru dla Kolei Dolnośląskich. Dolnoślązacy coraz częściej wybierają kolej jako swój codzienny środek transportu, dlatego odpowiadając na ich potrzeby, będziemy konsekwentnie rozwijać siatkę połączeń regionalnych – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Pociąg będzie rozwijał swoją prędkość do 160 km/h w trybie elektrycznym oraz 120 km/h w trybie spalinowym. Póki co zaprezentowany skład będzie kursować na trasie Trzebnica - Wrocław. Docelowo ma on kończyć swoją trasę w Świdnicy.

- Cieszę się, że dolnośląska mapa kolejowa cały czas rozszerza się, a wraz z nią przybywa nowych pociągów. Przejmując od PKP S.A. następne linie kolejowe nie tylko realizujemy nasz plan walki z wykluczeniem komunikacyjnym, ale także spełniamy oczekiwania mieszkańców regionu – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Przejmowanie, a następnie rewitalizacja kolejnych linii przyczyni się do popularyzacji wielu atrakcji w naszym województwie wśród turystów, a także do zwiększenia aktywności gospodarczej i społecznej mieszkańców regionu. 

Każdy z 6 zaprezentowanych taborów ma pomieścić minimum 315 osób.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 06.10 (Goście: Zbigniew Girzyński - Polskie Sprawy, Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin
Źródło: Pociąg hybrydowy wyjechał na tory Dolnego Śląska. Póki co, będzie kursował na trasie Wrocław - Trzebnica