The Guardian: Rosja odłączy Ukrainę od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej/ zdj. poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Państwowa Agencja Atomistyki: Radioaktywne SKAŻENIE pod Wrocławiem, bo nastolatkowie rozebrali sprzęt medyczny na złom

2022-02-21 11:29

W punkcie skupu złomu w Dąbrowie Górniczej wykryto radioaktywny metal wysłany z Mirkowa pod Wrocławiem - potwierdziła Państwowa Agencja Atomistyki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". W sprawę zamieszani są nastolatkowie w wieku 17 i 19 lat i teraz odpowiedzą za to przed sądem. O co chodzi w sprawie i jak doszło do rozprzestrzenienia się radioaktywnej substancji? Sprawdźcie poniżej.

Wszystko zaczęło się od punktu skupu złomu w Dąbrowie Górniczej, gdzie dozymetry wykryły radioaktywny materiał, którym okazał się nikiel. Zdarzenie to miało miejsce w ubiegły wtorek, o czym informowały już media. Skąd się tam wziął? Wszystko za sprawą dwóch nastoletnich braci, którzy w podwrocławskim Mirkowie rozebrali sprzęt medyczny, aby następnie sprzedać jego części właśnie na złom. Gdy przesyłka trafiła do punktu w Dąbrowie Górniczej, okazało się, że jest spory problem i wystąpiło radioaktywne skażenie. Informację tą niedawno oficjalnie potwierdziła Państwowa Agencja Atomistyki. 

17 i 19-latek otrzymali od znajomej kobiety chromatograf, który wykorzystywany jest do chemicznych analiz w laboratoriach. Bracia stwierdzili, że dobrym pomysłem będzie demontaż urządzenia i sprzedanie jego elementów na złomie. Nie mając pojęcia, co dokładnie trafiło w ich ręce przystąpili do rozmontowania całej instalacji - skończyło się to skażeniem szopy. Miejsce zostało już zabezpieczone i zamknięte przed dostępem postronnych osób. Przesyłka odebrana w Dąbrowie Górniczej również została zabezpieczona i zabrana przez odpowiednie służby.

Z oficjalnych informacji Polskiej Agencji Atomistyki wynika, że skażenie pojawiło się w trakcie "demontażu urządzenia, którego elementem było źródło promieniotwórcze".

Sprawę badają policja i prokuratura. Jak ustaliła "GW", prowadzone jest postępowanie dotyczące spowodowania zagrożenia dla życia i zdrowia poprzez niewłaściwe obchodzenie się z materiałami radioaktywnymi. Bracia odpowiedzą za swój czyn jak osoby dorosłe.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 18.02 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica oraz gen. Mieczysław Bieniek) Sedno Sprawy: Marek Sawicki
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki: Radioaktywne SKAŻENIE pod Wrocławiem, bo nastolatkowie rozebrali sprzęt medyczny na złom