Szlachetna Paczka

i

Autor: nwolniewicz

Ogromne braki wolontariuszy na Dolnym Śląsku! Szlachetna Paczka poszukuje osób, które zmienią świat na lepsze

2021-09-30 8:40

Mimo, że do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze sporo czasu, Szlachetna Paczka już teraz rekrutuje wolontariuszy. Do projektu może zgłosić się niemalże każdy. Wystarczy mieć odrobinę wolnego czasu, ale za to wielkie chęci do niesienia pomocy – zarówno tym starszym, jak i tym młodszym. W województwie dolnośląskim poszukiwanych jest 1000 pomocników. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby osób, skala pomocy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza. Sprawdź, co musisz zrobić, aby dołączyć do drużyny wolontariuszy.

Szlachetna Paczka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce, który od 2001 roku w realny sposób zmienia historie ludzi w potrzebie. Pomoc, którą niosą osoby, tworzące tę akcję nie skupia się jedynie na przygotowywaniu paczek. To bardziej złożony proces, opierający się na wzajemnej interakcji wolontariuszy, rodzin i darczyńców. Ci pierwsi szukają, a następnie współpracują z potrzebującymi. Natomiast właśnie dla nich darczyńcy przygotowują specjalnie dedykowany podarunek. Co więcej, w ramach Szlachetnej Paczki działa Akademia Przyszłości, czyli projekt skupiony na pomocy tym najmłodszym.

- Zgłaszając się na wolontariusza do siostrzanego projektu Szlachetnej Paczki, czyli Akademii Przyszłości, zostajemy tutorami konkretnego dziecka. Do zadań lidera należy wówczas między innymi: pomoc w odrabianiu lekcji, rozwijanie zainteresowań podopiecznego, czy ogólnie mówiąc wspieranie go w życiu codziennym. Dzięki temu, takie dziecko będzie mogło powoli otwierać się na kontakty z rówieśnikami - mówi Anna Szmidt ze Szlachetnej Paczki z Wrocławia.

Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 473 rodzin z województwa dolnośląskiego, to o 1 583 mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 124 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji. 

Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki i jak wygląda taka praca ?

Wolontariat w Szlachetnej Paczce jest wymagający, ale jak każda tego typu inicjatywa daje mnóstwo satysfakcji. Zanim jednak będzie można pełnoprawnie pomagać, trzeba przejść proces rekrutacyjny, składający się z kilku etapów. Po pierwsze, aby dołączyć do drużyny Szlachetnej Paczki, należy zgłosić taką chęć poprzez stronę www.szlachetnapaczka.pl/superw/ oraz wybrać, który rodzaj pracy nas interesuje. Jeśli ktoś lubi kontakt z dziećmi, to warto się zainteresować Akademią Przyszłości, a jeżeli chce ogólnie wspierać potrzebujących to Wolontariatem Szlachetnej Paczki. Następnie trzeba uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać kontaktu od osoby, która zaprosi na rozmowę rekrutacyjną. Po otrzymaniu pozytywnej informacji zwrotnej, rozpocznie się szkolenie przyszłych wolontariuszy.

- Na szkoleniu wolontariusze poznają idee projektów- zarówno Szlachetnej Paczki, jak i Akademii Przyszłości. Co istotne, dowiadują się, jak współpracować z innymi oraz czym jest to owocne oraz realne pomaganie. Dodatkowo pojawiają się takie zagadnienia jak: relacja pomiędzy pomocnikiem-rodziną, a darczyńcą oraz między wolontariuszem a darczyńcą. Po odbyciu takiego szkolenia członkowie drużyny otrzymują historie rodzin. Następnie dwie osoby udają się na wywiad do takiego domu i tam sprawdzają, czy zgłoszona rodzina rzeczywiście potrzebuje wsparcia w projekcie - dodaje Anna Szmidt.

Proces rekrutacyjny może wydawać się nieco skomplikowany, jednak wbrew pozorom nie trzeba spełnić szeregu wytycznych, aby stać się wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Osoba musi być pełnoletnia, a oprócz tego odpowiedzialna i znaleźć chociaż odrobinę czasu, aby zaangażować się w akcję pomocową. Dlatego studenci, a nawet osoby pracujące z pewnością odnajdą się w tego rodzaju pracy, jeśli tylko chcą poznawać innych ludzi, lubią z nimi rozmawiać i co istotne pragną zmieniać ich świat na lepsze.

ESKA Live: Smolasty z koncertem, jakiego jeszcze nie widzieliście!
Źródło: Ogromne braki wolontariuszy na Dolnym Śląsku! Szlachetna Paczka poszukuje osób, które zmienią świat na lepsze